De naam gehakt komt van het woord hakken: vlees dat in heel kleine stukjes wordt gehakt. Tenminste, zo ging het vroeger. Nu wordt het vlees al lang niet meer gehakt, maar gedraaid in een gehaktmolen. KwaJiteit staat voorop De geschiedenis van de Hollandse gehaktbal gaat terug tot in de zestiende eeuw. De slager verkocht zijn vlees in de vleeshal en op het platte- land zorgden de boeren zelf voor hun vleesvoorraad. Tijdens het uitsnijden van het vlees bleven er ldeine stukjes vlees over en de slager sneed deze tot snippers. Meestal werd er worst van gemaakt, het zogenaamde 'worstdeeg'. Omdat het worstvelletje in die tijd niet al te stevig was, knap- te het weleens zodat het gehakt eruit kwam. Zo kwam men erachter dat je van het Gehaktvariaties Neem 250 gram gehakt, naar keuze, met zout en peper naar smaak toegevoegd als basis en voeg er de volgende ingredienten aan toe voor heerlijke gehaktvariaties, 2 Theelepels Provencaalse kruiden en 1 uitgeknepen teentje knoflook voor een typisch Zuidfrans smaakje worstdeeg ook een soort platte koek of bal kon maken die je makkelijk kon braden. Later in de geschiedenis werden gehaktballen in weckflessen gedaan en, net als veel groen- tesoorten destijds, gesterili- seerd. Even opwarmen en het was klaar om te eten. Eigenlijk het eerste snel-klaar-vlees! Woensdag: gehaktdag In de eerste helft van deze eeuw had het leven nog een vast patroon, zoals maandag wasdag en woensdag gehakt dag. Dat juist woensdag geko- zen werd om gehakt te eten, was niet toevallig. Op maan dag werd geslacht, op dinsdag- middag begon het uitsnijden. 1 Theelepel djinten en 1 eetlepel geraspte oude kaas voor een kruidige kaassmaak Woensdagochtend was het vlees verdeeld en moesten de snippers zo snel mogelijk wor- den verwerkt tot gehakt in ver- band met de geringe koeling. Het werd dus meteen verkocht en heel veel mensen aten op woensdagavond vers gehakt. Terug naar het heden. Nog steeds verdeelt de slager een rund of varken in grote onder- delen en snijdt er de bekende produkten van: riblapjes, bief- stuk, karbonades enzovoorts. Hierbij blijven stukjes vlees over die wel goed van kwaliteit zijn, maar minder geschikt om als groter vlees verkocht te wor- den. Die stukjes worden gebruikt als nasivlees, poulet, soepvlees en natuurlijk voor gehakt, waarbij de stukjes door een gehaktmolen worden gedraaid. Gehakt wordt dus gemaakt van prima vlees. Net als aan al het andere vlees worden er bij Albert Heijn hoge kwaliteitseisen gesteld aan gehakt. Bovendien is er in ons land de Warenwet waarin vele besluiten staan om de consu- ment te beschermen en de kwaliteit van het te verkopen produkt te garanderen. Het Vlees- en Vleeswarenbesluit is 2 Theelepels paprikapoeder mild en 1/2 theelepel kaneelpoeder voor een Grieks accent

Allerhande | 1994 | | pagina 46