aha vraag en Wat is een bouquet garni? In het kookboek 'Twaalf Maanden Lekker Eten' kwam ik de uitdrukking 'bou quet garni' tegen. Ik heb geen idee wat voor ingredient die zou kunnen zijn. MEVR. N. TE L Een bouquet garni wordt gebruikt om soepen, sauzen en stoofpotten te kruiden. Het bestaat uit verse kruiden die tot een bosje worden samenge- bonden met een touwtje dat om het oor van de pan wordt ge- knoopt. Als het gerecht klaar is, kunnen de kruiden zo gemakke- lijk worden verwijderd. De tradi- tionele combinatie is een laurier- blaadje, wat peterselie, selderij en tijm, maar natuurlijk kan dit naar eigen smaak worden ge- varieerd. In het assortiment hebben we ook kant-en-klare kruidenbuiltjes van Honig. Zo'n kruidenbuiltje ziet eruit als een theezakje en is gevuld met een mengsel van gedroogde kruiden. Er zijn kruidenbuiltjes kip, vlees en tomaat. Deze laatste soort is niet in alle AH-winkels verkrijg- baar, maar kip en vlees wel. Wat is precies doorhaalvloeistof? Ik heb eigenlijk twee vragen over de AH Bitterballen. In verband met een aliergie wil ik namelijk weten of deze ei en/of melk bevatten en daar- naast wil ik graag weten wat een doorhaalvloeistof is. Dat zag ik op de verpakking staan. MEVR. P. TE K. De AH Rundvleesbitterballen 20% rundvlees (uit de diepvries) bevatten geen melk, maar wel kippeei. Een doorhaalvloeistof Hoort winterpeen wel in erwtensoep? Nadat ik een erwtensoeppakket had gekocht, viel het me op dat er winter peen inzat. Omdat dit me vreemd voorkwam, heb ik het kookboek erop nageslagen en zag dat er in erwten soep geen winterpeen hoort. Ik heb de peen eruit gehaald, maar vraag me nu toch af waarom u peen in het erwtensoeppakket doet? MEVR. D.G. TEE. Het is ons gebleken dat het recept voor erwtensoep per kookboek kan verschillen. In het ene recept staat wel winterpeen vermeld, in het andere niet. Wij hebben gekozen voor een erwtensoeppakket met winterpeen. wordt gebruikt voor het hechten van het paneermeel aan de bit terballen. De ingredienten van de doorhaalvloeistof zijn kippeei- eiwit, rijsmiddelen en zout. 1 Waar komt de naam Oude Wijvenkoek eigenlijk vandaan? Hoewel ik de naam 'Oude Wijvenkoek' niet erg aardig vind tegenover oudere dames, want tenslotte heefx 'wijf wel een erg negatieve klank, vraag ik me toch af waar zo'n naam nu eigenlijk vandaan komt. DHR M. TE E. Oude Wijvenkoek is van oor- sprong een Groningse koek. En de naam zou teruggaan op het gebruik in voorchristelijke tijden om koeken te offeren aan het 'Olle Wiefdit was een vegetatie- demon die gunstig moest wor den gestemd. Het offeren van de koeken was als het ware een voorzorgsmaatregel ter voor- koming van natuurrampen. Tegenwoordig stemmen we ons- zelf gunstig met deze heerlijke versgebakken en met anijs gekruide koek. Hoe komt het dat kauwgom zo aan het kunstgebit kan plakken? Om het roken af te leren, kauw ik tegenwoordig op kauwgom. Nu blijkt dat dit met een kunstgebit geen on- verdeeld genoegen is, omdat de kauwgom erg aan mijn kunstgebit plakt. Is hier een oplossing voor? MEVR T. dc B. TE E. Het probleem van blijven plakken aan het kunstgebit doet zich niet bij alle kauwgomsoorten voor. Aan bepaalde kauwgomsoorten worden weekmakers toege- voegd om een zachtere, soepele kauwgom te verkrijgen. Een nadeel van weekmakers is dat de kauwgom enigszins kleeft. Er zijn echter kauwgoms waarin geen weekmakers zijn gebruikt omdat dit in verband met de samenstelling niet nodig is; deze zullen dus minder problemen geven bij een kunstgebit/prothe- se. Geschikt zijn: Sportlife Pep permint en Sportlife Smashmint. .cA. Wat is cacao- fantasie? Ik heb gelezen dat Nederlan- ders grote cacaogebruikers zijn. Met z'n alien eten we kennelijk aardig wat chocola- de. In dit verband vraag ik me af wat cacaofantasie is. Is dit chocolade en zo ja, vanwaar dan het woord cacaofantasie? DHR w. te v. Chocolade moet aan wettelijke bepalingen voldoen. Vastgelegd zijn onder meer de hoeveelheid gebruikte cacao en het cacao- botergehalte. Indien de cacao- boter geheel of gedeeltelijk wordt vervangen door andere plantaardige vetten dan mag het produkt geen chocolade worden genoemd, maar imitatiechoco- lade of cacaofantasie. Meestal zal een fabrikant kiezen voor de aanduiding cacaofantasie. Wat is Magor? Tijdens een receptie werden onder andere toastjes met Magor gepresenteerd. Wat is dit precies voor een kaas? MEVR Z. TE R. Magor komt uit Italie. Het is de naam van een samengesteld produkt bestaande uit een com binatie van de eerste letters van Mascarpone en Gorgonzola. Magor wordt verkregen door verse room (Mascarpone) en pit- tige blauwaderkaas (Gorgonzola) laag om laag samen te voegen. Wat is alfalfa en tauge? Voor een salade heb ik alfalfa nodig. Wat is dit precies en is het net zoiets als tauge? MEVR. N. TE P. Alfalfa is de naam voor de kiem- plantjes van het zaad van de lucerne klaver. Het kan rauw in salades worden verwerkt. Alfalfa bestaat uit veel fijnere spruiten dan tauge, dat wordt verkregen door de Katjang Idjoebonen te laten ontkiemen. Deze bonen- kiemen kunnen eveneens rauw worden verwerkt in een salade. Wilt u iets meer weten over produkten die bij AH verkrijgbaar zijn, dan zal de bedrijfsleiding in uw AH- winkel met genoegen uw vragen beantwoorden. Met vragen over recepten in AllerHande kunt u terecht bij de AH Servicelijn (06-0305). Interessante vragen over voeding worden in deze rubriek gepubliceerd. Om redenen van privacy worden hierbij alleen de initialen van de vraagsteller afgedrukt. Vragen aan de AH Servicelijn die gaan over zaken in en om de winkel en die niet direct te maken hebben met voeding, kunt u vinden in de rubriek 'Klanten vragen...' van de AH Klantenkrant. AllerHande 53

Allerhande | 1994 | | pagina 55