Abrikozen ontvellen? Zo gaat het simpel en snel! Steenvruchten: fruit met een pit Druiven zonder schil N I E U W E O O G S T VAN H E T ZUIDELIJK HALFROND Kort seizoen voor abrikozen ■gerecht voor' zomerfruit De Songold is er vanaf half februari. Deze goudgele pruim met z'n gele vruchtviees smaakt zoet. Pruimen worden vooral als handfruit gebruikt. Doordat pruimen veel pectine bevatten, zijn ze ideaal om in jam en gelei te verwerken. Pectine zorgt ervoor dat de jam en gelei stijf worden. Een lekkere com- binatie voor jam is pruimen met druiven. Als u abrikozen een halve minuut in heet water legt, laat het velletje een beetje los van het vrucht viees. De vrucht is dan veel makkelijker te ontvel len. Dit geldt ook voor perziken. Net zoals in de zomer is ook in de winter het abrikozensei- zoen heel kort. In Zuid-Afrika worden ze vanaf begin decem- ber geplukt; de abrikozen zijn in januari te koop. De abri- koos die uit Zuid-Afrika komt, heet Royal: een kleine tot middelgrote abrikoos met een bios op de oranje-gele schil. Zij is zoet, aromatisch en heel sappig. Heerlijk om uit de hand te eten, maar ook heel geschikt als nagerecht met bijvoorbeeld zure room en geroosterd amandelschaaf- sel. Ook bij kip, kalkoen of konijn smaken deze abrikozen verrukkelijk. Nectarine als De nectarine die u in de win- termaanden in de winkel ziet, is langwerpig en enigszins onregelmatig van vorm. Zij heeft een gele schil met rode vlekken. De smaak is friszoet en het vruchtviees is stevig, krokant. Een nectarine hoeft niet geschild te worden, afwas- sen is voldoende. Het is een heerlijke vrucht om zo te eten, maar de nectarine kan ook heel goed in gerechten worden verwerkt. Bijvoorbeeld als zoet gerecht bij vlees, verwerkt in een salade of met gegratineer- de geitekaas als voorgerecht. Omdat het vruchtviees stevig blijft, is de nectarine een geschikte vrucht voor bowl. Druiven met en zonder pitjes Bij AH zijn het hele jaar door druiven verkrijgbaar. In de winter komen die druiven uit Zuid-Afrika. De eerste witte soort die op de markt komt is de Bien Donne: een middel grote druif met een fijn mus- kaataroma. Daarna volgt de Thompson Seedless: een witte, ovaalvormige druif met een amberkleurige bios. De smaak is heel zoet en, zoals de naam al aangeeft, zij heeft geen pitjes. Vanaf april komt de Dauphine in de winkels. Deze goudbruine druif heeft een honingzoete smaak. Dan Ben Hannah is een blau- we druif die eind januari in de winkels komt, gevolgd door de Barlinka-druiven die tot eind mei verkrijgbaar zijn. Het zachte fruit dat's winters in de winkels ligt, is altijd wat duurder dan dezelfde vrucht die's zomers wordt verkocht. Het vervoer per vliegtuig of boot en de speciaie verpakkin- gen brengen extra kosten met zich mee. Vandaar dat u er s winters wat meer voor betaalt. Pruimen, abrikozen, nectarines en andere vruchten die maar eern pit hebben, vormen met z'n alien de groep steenvruchten. De meeste steenvruchten hoeven voor gebruik niet geschild te worden. Wassen is voldoende. Alleen perziken en abrikozen worden meestal ontveld, omdat het fluwelige velle tje behoorlijk stug kan zijn. Het ontpitten van de vruchten gaat het handigst als de vrucht doorge- sneden wordt. Als het fruit rijp is, zit de pit los en wipt u hem er zo uit. Als druiven uit de hand gegeten worden, is schillen en ontpitten niet nodig. De meeste pitjes zijn zo zacht dat ze opgegeten kunnen worden. Als de druiven in een warm gerecht worden verwerkt, is het beter de schillen en pitten te verwijderen. De schil verschrompelt en wordt taai en de pitjes kun nen het gerecht een bittere smaak geven. Ontvellen doet u door met een puntig mesje het schilletje van boven naar beneden eraf te trekken. Handiger is het om een meloenbolletjeslepel te gebruiken. Met de rand van de lepel maakt u een sneetje in de druiveschil. Met een draaiende bewe- ging van de hand, beweegt u de lepel net onder de schil door en u haalt de druif er in het geheel uit. Voor het mooiste resultaat en het minste afval moet de meloenbolletjeslepel ongeveer het for- maat van de druif hebben. De pitjes zijn het makke- lijkst eruit te halen als u de druif doormidden snijdt. AllerHande 51

Allerhande | 1994 | | pagina 53