Wie van de Adantische Oceaan naar de Middellandse Zee reist, doet er goed aan dat via Lot-et-Garonne te doen. Niet alleen de afwisselende natuur, maar ook de rijke historie en de verrukkelijke keuken zorgen daar steeds weer voor een verrassing. Ten zuidoosten van Bordeaux ligt het departement Lot-et- Garonne. In het groene land- schap wisselen heuvcls, dalen en bosrijke gebieden elkaar af. Middenin ligt de vlakke vallei van de Garonne. Vele zijrivier- tjes, waaronder de Lot, komen vanaf het Massif Central en monden uit in deze rivier die zo af en toe hevig kan stijgen en overstromen. De streek vormt al eeuwenlang een belangrijke verbinding tussen de Adantische Oceaan en de Middellandse Zee. Dat ver- klaart het grote aantal oude steden, dorpen, bruggen, kas- telen en kerken die het beeld en de sfeer van Lot-et- Garonne meebepalen. De vruchtbare vallei is vooral bekend om haar groenten en fruit. In Frankrijk worden de tomaten uit de in Lot-et- Garonne liggende stad Marmande als de allerbeste beschouwd, maar behalve dat worden er ook malse asperges, geurige perziken, pruimen en meloenen geteeld. Voor een deel worden de pruimen ge- droogd en's winters op de markt gebracht. Opvaliend zijn ook de vele notenbomen. Vooral van walnoten wordt een heerlijke olie gemaakt. Het is ook de streek waar gan- zelever en allerlei pates heel populair zijn en op voortreffe- lijke wijze worden klaarge- maakt. Elke charcuterie, de fijne slager, heeft: een groot assortiment pates die van ganze-, eende- en kippelever gemaakt kunnen zijn. Ook 'magret de canard' is geliefd. Dit is het borstvlees van eend dat als een biefstuk in de koe- kepan wordt bereid. Erbij worden gebakken aardappels met knoflook gegeten of in boter gesmoorde perziken. Dit groene, vriendelijke deel van Frankrijk heeft een rijke historie als er over de cultuur, de handel en de keuken wordt gesproken. Voor wat betreft de wijnbouw bleef de streek lange tijd achter bij andere gebieden, maar langzamer- hand is die situatie aan het veranderen. 28 AllerHande

Allerhande | 1994 | | pagina 30