Kinderfruit Fileren? Dat gaat zo! Even rekenen Een groene grapefruit? Een schil om op te eten onderscheiden, want de schil is lang niet altijd duidelijk wit of rood. Aan het vruchtvlees binnenin is wei goed het verschil te zien en te proeven tussen rode en witte grape fruits. Rode grapefruits (soms worden ze ook wel roze genoemd) hebben rozerood vruchtvlees en een iets zoete smaak. Witte grapefruits (soms worden ze ook wel geel genoemd) hebben lichtgeel vruchtvlees en zijn wat bitter- der dan de rode. Beide soorten zijn uitermate geschikt om uit te persen. Probeert u eens de frisse com- binatie van vers geperst sinaas- appelsap met grapefruitsap! De witte vliesjes van grape fruits zijn vrij taai, daarom zijn er twee andere manieren om van grapefruits te genie- ten: de partjes ftleren (hoe dat makkelijk gaat leest u elders in dit artikel) of de vruchten overdwars halveren en partje voor partje uitlepelen. De witte grapefruits zijn heer- lijk in salades en frisse voorge- rechten. De lichtbittere smaak zorgt ervoor dat uw eedust extra wordt opgewekt. Een slanke cocktail als voorafje maakt u met gefileerde partjes grapefruit, luciferdunne reep- jes winterpeen en een dressing van droge sherry, notenolie, zout, peper en wat citroensap. Dien de cocktail op in een knapperig blad ijsbergsla. Ook na het hoofdgerecht is een grapefruit op zijn plaats. Combineer partjes gefileerde rode grapefruit bijvoorbeeld met sinaasappelpartjes en een bolletje roomijs. Ook kinde- ren smullen ervan als u een halve rode grapefruit bespren- kelt met vruchtenlimonade- siroop. Het uitlepelen gaat makkelijk als u van tevoren de partjes iets lossnijdt van de vliesjes met een scherp mesje. In de recepten van Aller- Hande wordt nooit verse sinaasappel- of citroenschil gebruikt. Op citrusvruchten zit namelijk een moeilijk te verwijderen waslaagje, dat na het plukken en wassen van het fruit aangebracht wordt om uitdrogen te voorkomen. Toch komt u bij AH eetbare citrusschilletjes tegen, maar dan gaat het om produkten die geen waslaagje bevatten. De potjes met de heerlijke, echte Engelse marmelade bij voorbeeld. Ze zijn gevuld met een heerlijke 'jam' van citroen of sinaasappel. En in de echte marmelade horen ook de schilletjes van de vruchten! Wie zelf bakt, zal misschien weleens citroenrasp gebruiken. Ook dat is een produkt dat gemaakt is op basis van de schone schilletjes: geraspte citroenschil vermengd met suiker. Kijk voor actuele informatie over de Salustina sinaasappel in de AH Klantenkrant. Mandarijnen gaan graag mee naar school, om rond een uur of tien opgegeten te worden. Omdat de zoete 'Clementines' bijna geen pitten hebben zijn kinderen er ook dol op. Verpak als verrassing voor op school een man- darijn eens in mooi papier met de naam van uw kind erop. U geeft uw kind een mooie zilveren man- darijn mee naar school, als u de schil er van tevoren afpelt en vervangt door aluminiumfolie. Soms zijn sinaasappels en grapefruits nog lekker- der als er geen vliesjes om het vruchtvlees zitten. Dat 'fileren' is bewerkelijk, maar het loont zeker de moeite! In twee stappen doet u het als volgt: 1Boven een kom (zo vangt u het sap op) de vrucht zo dik schillen dat ook het witte velle- tje wordt meegeschild. 2. Met een scherp mesje een voor een de partjes tussen de vlies jes lossnijden. Perssinaasappel (uitgeperst) Calorieen: 35 eiwit: 0,3 gram vet: 0 gram koolhydraten: 6gram voedingsvezel: 0,6gram vitamine C: 30 mg gemiddeld gewicht per stuk: 100 gram Mandarijn Calorieen: 40 eiwit: 0,9 gram vet: 0 gram koolhydraten: 9,5 gram voedingsvezel: 0,4 gram vitamine C: 30 mg gemiddeld gewicht per stuk 50 gram Handsinaasappel Calorieen: 45 eiwit: 1 gam vet: 0 gam koolhydraten: 10,5 gam voedingsvezel: 0,8 gam vitamine C: 49 mg gemiddeld gewicht per stuk: 110 gam Per dag heeft ons lichaam gemiddeld 60 milligram (mg) vitamine C nodig. Als u weet dat een sinaas appel zonder schil ruim 100 gram weegt en dat er in 100 gram sinaasappelvruchtvlees 49 mg vitami ne C zit, dan is de rekensom snel gemaakt: een flinke sinaasappel geeft al voldoende vitamine C voor de hele dag! Vorig jaar verlieten meer dan 900.000 dozen 'sweeties' Israel, een vrij nieuwe citrusvrucht die de laatste jaren steeds populairder wordt. Een sweetie is een kruising tussen een pomelo (lekker zoet, maar een tikkeltje droog) en een witte grape fruit (fris, sappig en een beetje bitter). Dus is de sweetie: sappig en friszoet! Hij is op het moment duidelijk te herkennen aan zijn groene schil. Later in ons winterseizoen is de schil wat geler. Wie de witte vliesjes te bitter vindt fileert de sweetie of - en daar is hij bij uitstek geschikt voor - perst hem uit. AllerHande 19

Allerhande | 1994 | | pagina 21