vo L SAP Geel, wit, rood, groen of oranje? Een gezond voorraadje thuis P len, dan hebben de inkopers van AH nog keuze uit andere landen. De informatie op de groente- en fruitafdeling van AH, de tekst op de kistjes en/of de labels aan de netjes vertellen u precies waar de sinaasappels, mandarijnen en andere citrusvruchten vandaan komen. Omdat citrus zo makkelijk te kruisen is, zijn er over de hele wereld enorm veel rassen en soorten. Deze winter vindt u bij AH in ieder geval pers- sinaasappels van het ras 'Salustiana' en 'Navel'-hand- sinaasappels. Grapefruits zijn er in twee soorten: rode en witte. Daarnaast liggen - bij de grotere AH-winkels - sweeties, een kruising tussen een witte grapefruit en een pomelo. Een pomelo is groter dan een gra pefruit met een kruidig sap. 'Clementines' heten de man darijnen die (bijna) pitloos zijn en natuurlijk zijn er volop citroenen. Misschien heeft u in decem- ber, rond de feestdagen, ook wel limoenen gezien. Zuur zijn citroenen en limoenen allebei, maar die zure smaak is bij de limoen nog sterker. Bovendien is de limoen wat geuriger en, door zijn groene randje, heel decoratief. En die heel kleine sinaasappel- tjes die rond de feestdagen ook in de grotere AH-winkels te vinden waren, dat zijn kumquats. Bitterzoete, aroma- tische dwergsinaasappeltjes die u met schil en al eet. Citroenen zijn geel, grape fruits wit of rood, sweeties groen en sinaasappels oranje. Hoewel: dat laatste hoeff niet altijd zo te zijn. Soms zijn sinaasappels minder helder oranje, een beetje bleek tot zelfs groen van kleur. Die afwijkende kleur zegt niets over de kwaliteit. Ook is het geen teken dat de sinaasappels onrijp geknipt zouden zijn (want citrusfruit wordt altijd rijp van de bomen gehaald). Die bleekgroene kleur zegt alleen iets over de omstandig- heden in het land van her- komst. Als het klimaat in dat land zo is dat er weinig tempe- ratuurverschil is tussen dag en nacht, dan worden de sinaas appels gewoon lekker rijp, maar nauwelijks oranje! Thuisgekomen bewaart u het citrusfruit in de groentelade van de koelkast. De vruchten blijven dan lang goed, zonder dat de vitamine C eruit ver- dwijnt. Een paar uur van te- voren haalt u het fruit uit de koelkast. Zo komt de citrus- smaak het best tot zijn recht: lekker fris, maar niet meer te (koelkast-)koud. Door hun dikke schil blijven sap, smaak, geur en vitamine C goed bewaard in citrus vruchten. Die schil heeft eigenlijk maar itn nadeel. Hij neemt sommige geurtjes op. Bewaar daarom citrusfruit nooit in de buurt van uien, prei of knoflook. Citroen Calorie'en: 10 eiwit: 0 gram vet: 0 gram koolhydraten: 3 gram voedingvezel: 0,8 gram vitamine C: 40 mg gemiddeld gewicht per stuk: 40 gram Sinaasappels en grapefruits uitpersen: de een doet het met de hand, de ander gebruikt een citruspers. Maar hoe u ze ook uitperst, een paar alge- mene tips zijn er wel voor te geven. - Rechtstreeks uit de koelkast zijn de vruchten te koud en daardoor ook wat steviger. Dat perst niet makkelijk. Laat de vruchten daarom rustig op kamertemperatuur komen. Heeft u een magnetron, dan kunt u ze per stuk, voor het persen, ook ca. 10 a 15 secon- den op vol vermogen (700 Watt) in de magnetron leggen. - Grapefruits en sinaasappels even met de viakke hand ste- vig over het aanrecht rollen en daarna uitpersen. - Heeft u graag een voorraadje sinaasappelsap? Dan perst u in edn keer een hoeveelheid die u bijvoorbeeld in twee dagen •&r Witte grapefruit Calorie'en: 25 eiwit: 0,4 gram vet: 0 gram koolhydraten: 5 gram voedingsvezel: 0,2 gram vitamine C: 30 mg gemiddeld gewichtper stuk: 200 gram gebruikt. In een goed afsluit- bare kan in de koelkast zal het gehalte aan vitamine C in die twee dagen nauwelijks terug- lopen. Grapefruit: letterlijk 'druivenfruit' 'Ze hangen in grote trossen, net als druiven, aan de boom.' Zo werd meer dan honderd jaar geleden een bepaalde citrusvrucht omschreven. Die omschrijving stond in het Engels en zo kwam de grape fruit aan zijn naam: 'grapes', wat het Engelse woord is voor 'druiven'. Vooral in de Verenigde Staten is men zich na die tijd gaan toeleggen op het telen en het verbeteren van de grapefruit. De bekendste en lekkerste soorten vindt u nu in netjes verpakt bij AH. De rode gra pefruits in een rood netje en de witte grapefruits in een geel netje. Die netjes helpen u de grapefruits van elkaar te Rode Grapefruit Calorie'en: 30 eiwit: 0,9 gram vet: 0 gram koolhydraten: 6,6gram voedingsvezel: 0,2 gram vitamine C: 40 mg gemiddeld gewicht per stuk: 250gram t u het citrusfruit op een rijtje die bij AH verkrijgbaarzijn met angrijkste stoffen die erin zitten (alls getallen zijn berekend zon- 18 AllerHande

Allerhande | 1994 | | pagina 20