Sommige rode wijnen zijn heerlijk om zo te drinken. Andere lijken gemaakt om bij de maaltijd te schenken. Het geheim zit'm in het samenspel van de verschillende smaken manageeen smaken voortreffclijk bij rood vlees, bij stoofschotcl met lamsvlees en ook bij varkenshaas met padde- stoelen. Kruidige wijnen passen bij gegrild rood vlees met knof- look, versgemalen pepcr en tijnt. Ze combineren ook prima met kruidige oven- schotels en pittige kazen. Zwoele wijnen lijken ge maakt om bij wildschotels en andere stevige vleesge- rechten te schenken. Hardere wijnen passen bij gerechten waarin uien, knoflook, pikante paprika- poeder en allerlei andere specerijen zijn verwerkt. Vaak smaken deze wijnen goed bij gerechten waarin spek of bacon zit. Als de wijn en het gerecht perfect bij elkaar passen, wordt dat in Frankrijk 'un bon mariage', een goed huwelijk, genoemd. De wijn benadrukt de smaak van het gerecht en het gerecht laat de smaak van de wijn beter uitkomen. De smaakinten- siteit en de -complexiteit van de wijn moeten overeenko- men met die van het gerecht. Fris-fruitige wijnen smaken goed bij salades met kaas en noten of bij gepocheerde vis en kip met een bosvruchten- saus. De zachte, soepele wijnen zijn aan te bevelen bij mals rood vlees, konijn en kal- koen. De sauzen moeten niet al te zwaar zijn. Complexe wijnen als goede Bordeaux en Bourgognes Wijnen gemaakt van drui- ven die veel zon hebben gehad, zijn vaak een tikkel- tje zwoeL Die zwoele geur en smaak kunnen nog ster- ker worden als de wijn op houten vaten heeft gelegen. Rioja's, Reserva's uit Navarra, Australische, som mige Bulgaarse en Argen- tijnse wijnen hebben vaak dit kenmerkende aroma. Jonge Bordeauxwijnen, sommige Italiaanse wijnen en Portugese Dao's kunnen hard en stoer van smaak zijn. Duitse wijnen met de aanduiding Spatlese zijn zoet en hebben ook wat frisse zuren, waardoor ze goed passen bij nagerechten met appel. Rode port smaakt voortreffelijk bij desserts met kaas. Ook de combinatie met fruit en noten gaat prima. Mavrodaphne is een zoete rode dessertwijn uit Griekenland. Lekker bij een warme tulband met noten en gedroogde zuidvruchten. 122 AllerHande

Allerhande | 1993 | | pagina 126