K I E S Z E L F DE LEKKERSTE Dessert wijn Sommige rode wijnen zijn heerlijk om zo te drinken. Andere lijken gemaakt om bij de maaltijd te schenken. Het geheim zit'm in het samenspel van de verschillende smaken. Van fris-fruitig tot tamelijk hard 'Un bon mariage': een goed huwelijk De smaak van rode wijn varieert van heel soepel en fruitig tot hard en stevig. Voor elk type is er een ideaal moment om hem te drinken. Net zoals bij witte wijnen geldt ook voor rode wijnen dat de gekozen druive- soort(en), de bodent, het klimaat en de wijnmaker de geur en smaak van de wijn bepalen. Een wijn gemaakt van de druivesoort cabernet-sauvig- non heeft bepaalde karak- tereigenschappen die heel herkenbaar zijn. Maar on- danks die overeenkomsten is het zo dat een cabernet- sauvignondruif uit Bordeaux heel anders smaakt dan een uit Toscane of uit Californie. Rode wijnen kunnen onder- scheiden worden in fris- fruitig, zacht en soepel, complex, kruidig, zwoel en tamelijk hard. Een tvpisch voorbeeld van een fris-fruitige wijn is een Beaujolais. In deze vaak wat frivole, maar wel voile wijnen, proef je duidelijk een smaak die doet denken aan rood fruit. Die fris- fruitige smaak wordt nog versterkt als de wijn iets koeler dan normaal wordt geschonken. Ook fris en fruitig zijn sommige wijnen uit het noorden van Italie zoals Bardolino en Valpo- licella. Wat minder fruitig, maar wel fris en licht van smaak zijn sommige Zuid- franse wijnen, zoals een Coteaux de Languedoc en Spaanse wijnen uit La Mancha. Zacbt en soepel zijn de rode wijnen met een voile, soms fruitige smaak en een milde afdronk. Sommige Rhone- wijnen hebben die eigen- schap. Ook de wijnen uit Saint-Emilion kunnen heel elegant zijn. Bulgaarse en Italiaanse wijnen gemaakt van de merlotdruif hebben ook vaak dat zachte karakter. In de betere wijnen uit ondere andere de Bordeaux, Bourgogne, Chili en Califor nie zijn heel veel aroma's te ontdekken. Dat maaltt de wijn complex. Als de wijn op dronk is, smaakt hij pittig en mild tegelijk. Uit het Rhonegebied en ook uit het zuiden van Frankrijk komen veel kruidige wijnen. In sommige ruik en proef je versgemalen peper, bijvoor- beeld in een Gigondas. Ook in Californie, de Spaanse Penedes en in Toscane wor den wijnen gemaakt die iets kruidigs hebben. Wijnen gemaakt van drui- ven die veel zon hebben gehad, zijn vaak een tikkel- tje zwoeL Die zwoele geur en smaak kunnen nog ster- ker worden als de wijn op houten vaten heeft gelegen. Rioja's, Reserva's uit Navarra, Australische, som mige Bulgaarse en Argen- tijnse wijnen hebben vaak dit kenmerkende aroma. Jonge Bordeauxwijnen, sommige Italiaanse wijnen en Portugese Dao's kunnen bard en stoer van smaak Als de wijn en het gerecht perfect bij elkaar passen, wordt dat in Frankrijk 'un bon mariage', een goed huwelijk, genoemd. De wijn benadrukt de smaak van het gerecht en het gerecht laat de smaak van de wijn beter uitkomen. De smaakinten- siteit en de -complexiteit van de wijn moeten overeenko- men met die van het gerecht. Fris-fruitige wijnen smaken goed bij salades met kaas en noten of bij gepocheerde vis en kip met een bosvruchten- saus. De zachte, soepele wijnen zijn aan te bevelen bij rnals rood vlees, konijn en kal- koen. De sauzen moeten niet al te zwaar zijn. Complexe wijnen als goede Bordeaux en Bourgognes smaken voortreffelijk bij rood vlees, bij stoofschotel met lamsvlees en ook bij varkenshaas met padde- stoelen. Kruidige wijnen passen bij gegrild rood vlees met knof- look, versgemalen peper en tijm. Ze contbineren ook prima met kruidige oven- schotels en pittige kazen. Zwoele wijnen lijken ge maakt om bij wildschotels en andere stevige vleesge- rechten te schenken. Hardere wijnen passen bij gerechten waarin uien, knoflook, pikantc paprika- poeder en allerlei andere specerijen zijn verwerkt. Vaak smaken deze wijnen goed bij gerechten waarin spek of bacon zit. Een glas fris-zoete wijn maakt van het nage- recht een feestdessert. Er zijn witte en rode dessertwijnen. Witte dessertwijn die gemaakt wordt van de muskaatdruif is fris-zoet en heel geurig. Het zijn heerlijke wijnen om bijvoor- beeld bij ijs met exotische vruchten te drin ken. Sauternes en Monbazillac zijn witte wijnen met een gouden kleur en een fluwelige smaak. Ze vormen een feestelijke combinatie met een bavarois met fruit of met gember. Duitse wijnen met de aanduiding Spatlese zijn zoet en hebben ook wat frisse zuren, waardoor ze goed passen bij nagerechten met appel. Rode port smaakt voortreffelijk bij desserts met kaas. Ook de combinatie met fruit en noten gaat prima. Mavrodaphne is een zoete rode dessertwijn uit Griekenland. Lekker bij een warme tulband met noten en gedroogde zuidvruchten. 122 AllerHande

Allerhande | 1993 | | pagina 124