Zuurkool... een gewone wintergroente. Maar dan wel een met een indrukwekkend verleden, dat zelfs teruggaat tot voor onze jaartelling. Fermenteren Het zijn waarschijnlijk de Tar- taren, een Mongoolse volks- stam, geweest die zo'n 200 jaar voor Christus voor het eerst zuurkool maakten. Een handige groente om mee te nemen op hun veroverings- tochten. Zo leerden volken in Oost-Europa en Duitsland zuurkool kennen. En nog steeds is zuurkool daar heel populair. Ook in ons land wordt al heel lang zuurkool gegeten. Michiel de Ruyter nam zuur kool mee als remedie tegen scheurbuik. Ook toen al wis- ten ze dat zuurkool niet alleen lekker is, maar ook waardevol- le voedingsstoffen bevat. Verzuurde witte kool Wat is zuurkool eigenlijk? Niets anders dan witte kool, die door fermentatie gis- ting) zuur is geworden. Tot eind vorige eeuw werd zuur kool thuis gemaakt. Bijna iedereen had toen wel een grote Keulse pot in de kelder staan, waarin onder een doek de zuurkool werd gemaakt. Tegenwoordig wordt zuurkool op grote schaal in de fabriek vervaardigd. Deze fabrieken staan in Noord-Holland, waar de speciale kolen voor de zuurkoolbereiding ook geteeld worden. Deze kolen zijn wat losser van structuur dan de witte kool in de winkel en ook veel groter: ze wegen soms wel acht tot tien kilo. De zuur- koolproduktie start in augus- tus en gaat tot diep in de win ter door. Er is tegenwoordig het hele jaar door zuurkool verkrijgbaar, maar het hoog- seizoen ligt nog steeds in de winter. De witte kolen worden eerst schoongemaakt. Men verwij- dert de buitenste bladeren en boort de stronken er machi- naal uit. Dan wordt de witte kool fijngesneden en vervol- gens in grote, betonnen put- ten gestort. Hier wordt de witte kool bestrooid met ca. 1 '/2% zout en goed afgedekt met stevig plasticfolie. Op het folie komt een flinke laag water, zodat de witte kool onder druk komt te staan. Nu mag de natuur verder zijn werk doen. Eerst onttrekt het zout vocht aan de wine kool en dan begint het fermentatie- proces. Melkzuurbacterien breken de koolhydraten in de witte kool af en zetten deze om in melkzuur (dit is fer menteren). Dit melkzuur geeft de zuurkool zijn ffis-zure smaak. Melkzuur heeft ook een conserverende werking, waardoor zuurkool lang houd- baar is. Het hele proces van witte kool tot zuurkool duurt drie tot acht weken, afhanke- lijk van de temperatuur en de structuur van de wine kool. Verpakte zuurkool in zakjes Uit hygienisch oogpunt ver- koopt AH zuurkool in zakjes. Dit vraagt om nog een extra bewerking, waarbij de zuur kool een tweede fermentatie ondergaat en alle restsuikers ook worden omgezet in melk zuur. Gebeurt dit niet, dan kunnen de zakjes bol gaan staan. Aan wijnzuurkool wordt voor het verpakken 2% wijn toegevoegd. Verpakte zuurkool is heel lang houd- baar: wel enkele maanden in de koelkast. De uiterste houd- baarheidsdatum staat op het zakje vermeld. Eenmaal open kunt u de zuurkool nog een a twee weken in de koelkast bewaren. Rauwe en gekookte zuurkool Bij AH kunt u terecht voor zo'n zeven varieteiten zuur kool, allemaal te vinden op de groenteafdeling. U hebt keuze uit vier soorten rauwe zuur kool in zakjes van 500 gram: AH Zuurkool naturel, AH Wijnzuurkool, AH Kruiden- zuurkool en Krautboy EKO zuurkool. EKO zuurkool wordt gemaakt van witte kool die biologisch geteeld is. Rauwe zuurkool heeft een bereidingstijd van ca. 20 AllerHande 87

Allerhande | 1993 | | pagina 87