KOMT ERAAN! Na maanden van snoeien, wachten en wieden breekt de drukste periode voor de wijnboer aan: de oogstrijd. Er zijn wijnen die al enkele weken na de oogst prima smaken: de Beaujolais Primeur is de bekendste! pnmeur De meeste wijnen hebben veel tijd nodig om zich te ontwik- kelen. Primeurwijnen niet. Die zijn enkele weken na de oogst op dronk. Het geheim van de snelle ontwikkeling zit 'm in de bereidingswijze. Gebruikelijk is dat druiven na de pluk worden geperst. Voor primeurwijnen worden de druiven niet geperst, maar gaan ze in hun geheel de kui- pen in. De massa blijft enkele dagen liggen en door het gewicht kneuzen er druiven, waardoor de gisting op gang lcomt. Dat gisten gebeurt in de druif zelf. Het resultaat is een wijn met een duidelijk fruitige geur en een frisse, soms zelfs tintelende smaak. Door deze bereidingswijze bevatten de wijnen nauwelijks tannine, waardoor ze minder iang houdbaar zijn. Primeur wijnen smaken het best als ze jong, dat wil zeggen binnen een half jaar nadat ze in de winkel komen, worden gedronken. Schenk deze frui tige wijnen koel; ca. 16 °C is een ideale temperatuur. A1 in oktober verschijnen de eerste primeurwijnen in de winkels. Italiaanse wijnboeren presenteren dan hun 'Novel- lo', de Franse wijnboeren uit het Rhonegebied presenteren de 'Cotes du Rhone Nouveau' en ook de producenten uit het diepste zuiden van Frankrijk brengen in die periode hun jongste wijnen op de markt. De Beaujolais Primeur die het alierbekendste is, mag pas op de derde donderdag van november verkocht worden. Dat is de officiele dag dat deze primeurwijn zich mag laten proeven. Er zijn drie kwaliteiten. U vindt die ver- schillende soorten ook bij AH. Dit zijn ze: Beaujolais Primeur Een aange- name wijn met een frisse, frui tige smaak. Beaujolais Superieur Primeur De Supdrieur lijkt heel veel op de Beaujolais Primeur, maar hij bevat iets meer alcohol. In de Primeur zit 9% alcohol, de Superieur Primeur moet mini- maal 10% alcohol bevatten. Beaujolais Villages Primeur Aan een Beaujolais Villages Primeur worden veel hogere eisen gesteld dan aan een Beaujolais zonder de toevoe- ging 'Villages'. Zo moeten de druiven van deze wijn van wijngaarden met een vastge- stelde ondergrond en ligging komen, er mag maar een bepaalde hoeveelheid druiven op die grand gekweekt wor den en het minimum alcohol- gehalte ligt hoger. Die betere kwaliteit is ook in de Primeurs van de Beaujolais Villages te proeven. De wijn smaakt vol- ler en krachtiger. Primeur en Nouveau Soms staat er 'primeur' op het etiket en dan weer 'nouveau'. De betekenis is gelijk. Het geeft allebei aan dat het om jonge wijnen van de laatste oogst gaat. De Beaujolais Primeur is een aangename feestwijn. Hij is soepel, niet te zwaar en u kunt 'm licht gekoeld schenken. Aan tafel smaakt hij vooral goed bij salades en bij gepo- cheerde en gegrilde vis. Geeft u een stukje kaas bij de Pri meur, kies dan voor jong, jongbelegen of roomkaas met of zonder kruiden. AllerHande 79

Allerhande | 1993 | | pagina 79