r Easy slicer: speciaal 'ananasmes' VAN BUITEN GROEN, VAN BINNEN GEEL ananas rijp is, kunt u aan de kleur dus niet zien. De rijpheid van de vrucht is te controleren door een blad uit de kroon te trek- ken. Laat hij makkelijk los, dan is de vrucht rijp. Ook een zoete geur, die u door de schil heen ruikt, geeft aan dat de ananas gegeten kan worden. Bij AH hoeft u de rijpheid niet te controleren. AH brengt alleen die ananassen naar de winkels die rijp zijn. Om opti- maal van de rijpe ananas te genieten kunt u hem het beste eten voor de op het etiket ver- melde datum. Bewaar de ana nas op kamertemperatuur. Schoonmaken en snijden Ananas is op verschillende manieren schoon te maken. U kunt de vrucht in plakken snijden, de plakken schillen, eventuele 'pitjes' V-vormig uitsteken en de harde kern eruit snijden. Een tweede methode is om de plakken van de schil te ontdoen met uitsteekringen (verkrijgbaar bij goed gesorteerde huishou- delijke artikelenzaken) in twee maten: met de grote ring steekt u plakken vruchtviees uit de schil en met de kleine ring het hartje uit de plak. De vrucht kan nu in hele en halve schijven en in stukjes worden gebruikt. Een derde methode is de ananas rechtop te laten staan en met een mes van boven naar beneden de schil eraf snijden. Het vruchtviees van boven naar beneden in staven te snijden of overdwars in schijven en stukjes. Een vierde methode is om de ana nas van boven naar beneden, door de kroon heen, in vieren te snijden. Eerst verwijdert u de harde kern en daarna snijdt u het vruchtviees van de schil. Door de ananas van boven naar beneden in tweeen te snijden, vervolgens het vrucht viees los van de schil te snijden en de ananashelften eruit te scheppen, houdt u de schil heel. In de uitgeholde helften kan een vruchtensalade of ijs worden opgediend. Ook is het mogeiijk om de ananas uit te hollen terwijl hij rechtop staat. In dat geval snijdt u de kroon van de ananas. Vervolgens maakt u het vruchtviees los van de schil, snijdt de harde kern eruit en tot slot schept u de vrucht leeg. Met ananas mals vlees en mislukte bavarois Ananas (en ook kiwi, mango en papaja) bevat een eiwit- splitsend enzym dat bepaalde taaie weefsels in vlees afbreekt, waardoor het zachter en mal- ser wordt. Suddervlees is snel- ler gaar als er ananas aan toe- gevoegd wordt. Darzelfde eiwitsplitsende enzym heeft ook een nadelige werking. Het breekt namelijk eiwitten in yoghurt en andere zuivelpro- dukten af, waardoor ze wate- rig worden en een bijsmaak krijgen. Door verse ananas met gelatine te combineren, verliest gelatine z'n vermogen om stijf te worden en gerech- ten stevig te maken. Geiukkig kan het enzym op een eenvou- dige manier uitgeschakeld worden. Als u de ananas een paar minuten kookt en laat afkoelen, is de enzymwerking teniet gedaan en kunt u de vrucht ook met gelatine en zuivel gebruiken. Eigen ananas (plant) kweken Van een ananas uit de winkel kunt u een ananasplant kwe ken. Leg de afgesneden kroon in water. Als er wortels aanko- men, zet u de kroon met de wortels in een pot met natte aarde. Zet de plant op een warme plaats. Na verloop van tijd kunnen nieuwe bladeren ontstaan. Voedingsstoffen in ananas In ananas zitten veel voedings stoffen. De vrucht bevat vezels en veel vitamine C. 100 Gram schoongemaakte ananas bevat 48 Calorieen, Sinds kort is er een speciaal apparaatje verkrijgbaar om ana nas te snijden. Het heet 'easy sli cer' of 'ananassnijder1. Onderaan een langwerpige buis met hand- vat zit een kartelrand. Ook aan de zijkant zit een snijvlak. U snijdt de kroon van de ananas en zet de snijder in het midden van de vrucht. Nu draait u de easy slicer met de klok mee in de ananas. Als u minder weerstand voelt, bent u op de bodem en kunt u het apparaatje voorzichtig uit de schil trekken. Rond de buis zitten de schijven ananas. De schil en de harde kern blijven achter. De buitenkant van de ananas is helemaal in tact geble- ven. U kunt hem gebruiken om er een ananasgerecht in op te dienen. Prijs vanaf 15,95 (Blokker, V&D). AllerHande 31

Allerhande | 1993 | | pagina 31