I Kaas is er in vele soorten en smaken. Heerlijk om zo te eten. Deze zeven kazen zijn echter uitverkoren om een hoofdrol te spelen in de vier bijzondere gerechten op de volgende bladzijden. Belegen Leidse kaas Kaassoep met prei en amandelen Warm kaastaartje met sinaasappel-portsaus Kaassalade met gemberdressing Kaastimbaaltje met tomatencoulis Leerdammer is een Hollandse gatenkaas met een milde, iets zoete, nootachtige smaak. Het fijne aroma van de kaas lijkt op die van de Zwitserse Emmentaier. Lekker in bijvoorbeeld kaasfondue! Verse geitekaas is uitsluitend gemaakt van geitemelk. De korte rijping van 3 a 4 weken geeft de kaas een frisse, licht zoute en delicate smaak. Voor een goede smaakontwikkeling de kaas wel 1 uur voor gebruik uit de koelkast halen! Lekker op bijvoorbeeld warme toast. Maaslander heeft een hele smeuige structuur en behoort tot de Goudse kazen. Dat deze lichtbelegen kaas 25% minder zout bevat doet aan de heerlijke, voile kaassmaak niets af. Heerlijk uit het vuistje! Harde Hollandse geitekaas is wit van kleur omdat geitemelk geen natuurlijke kleurstof bevat. De voile, romige smaak met toch dat vleugje pit, geeft de kaas veel gebruiks- mogelijkheden. Smaakvol in bijvoorbeeld salades. Rookkaas behoort tot de harde smeltkazen en is herkenbaar aan een roodbruine korst. De kaas is op traditionele wijze gerookt, waardoor de zachte rooksmaak verkregen wordt. Lekker als blokjes gesneden in bijvoorbeeld (boerenkool)stamppot. Roquefort is een wereldberoemde, Franse blauwschimmel- schapekaas. De zachte kaas met blauwe aders ontleent zijn naam aan het dorpje Roquefort-sur-Soulzon, waar op de berg Combalou oorspronkelijk de Roquefort gevormd en gerijpt werd. De kaas heeft een pittige, unieke smaak en kan bijvoorbeeld uitstekend in sauzen verwerkt worden. Belegen Leidse kaas is pittig met een duidelijke komijnesmaak. Naast broodbeleg en als snack is de kaas ook heerlijk in ovenschotels met witte kool of spitskool. AllerHande 13

Allerhande | 1993 | | pagina 13