\\}ober Wijn maa^ N E G E N BIJZONDERE Saint-Joseph is het volgende wijnge- bied op weg naar het zuiden. Uit dit smalle, maar langgerekte district komen ferme, fruitige wijnen. Vooral de Syrah wordt hier gebruikt en die druivesoort staat voor donkerge- kleurde, krachtige en geurige wijnen. Het hele gebied is genoemd naar een helling die de naam Saint-Joseph draagt. Weer wat zuidelijker moet de Rhone zijn loop veranderen voor een rots van grijsgraniet: de Hermitage. Van deze heuvel komen beroemde wijnen. De rode wijnen, gemaakt van de Syrah, smaken en geuren naar fruit, kruiden en specerijen. De witte wij nen zijn vol, rond en fruitig. Rondom de rots ligt een golvend groen land- schap met veel boomgaarden, wijn- gaarden en kleine dorpen. Dat is de Crozes-Hermitage. Hoewel de wijnen die hier vandaan komen de exclusivi- teit van de Hermitage missen, zijn ze ook zeker de moeite waard. Voor een veel lagere prijs dan in de Hermitage wordt hier een elegante, stevige wijn gemaakt. Minstens zo beroemd als de Hermitage is de Chateauneuf-du- Pape. Het dorp met z'n kasteelruines ligt tussen de plaatsen Orange en Avignon. Er komen dieprode, voile, krachtige wijnen vandaan, die sma ken en geuren naar kruiden en fruit. Het geheim van de kwaliteit van de wijn wordt wel toegeschreven aan de ronde keien waaruit de bodem bestaat. Zij vangen overdag de zonne- stralen op en geven's nachts hun warmte aan de druivestokken af en dat komt de rijping van de druiven ten goede. COTES OU RHONE (VILLAGES) Het grootste deel van de wijnen die 'Cotes du Rhone' zonder meer op het etiket vermelden, komen uit het zui- delijke deel van de vallei. Over het algemeen zijn het makkelijke, prettige wijnen. Natuurlijk zijn er verschillen in smaak en kwaliteit, maar dat kan alleen worden ontdekt door ze te proeven. Staat er 'Cotes du Rhone Villages' op het etiket dan gaat het om een wijn die wat kwaliteit betreft boven de Cotes du Rhone uitsteekt. Voordat de term 'Villages' mag wor den toegevoegd, moet er aan strenge voorschriften zijn voldaan. Het zijn vooral de bodem, de ligging van de wijngaard en de kennis en kunde van de wijnproducent die maken dat de Villages-wijnen beter zijn dan de andere. Wijnmakers uit ongeveer 64 gemeenten in het Rhonegebied mogen hun wijn 'Cotes du Rhone Villages' noemen. Van die 64 gemeen ten zijn er 17 die hun naam op het etiket mogen vermelden en ook dat is een kwaliteitsaanduiding. HET GEMAK VAN EEN COTES DU RHONE De wijnen uit het Rhonegebied zijn meestal fruitig en soepel en vallen bij velen in de smaak. Wie een Cotes du Rhone schenkt, doet het niet gauw verkeerd. De wijnen kunnen jong gedronken worden, maar mogen ook gerust een aantal jaren worden bewaard. De smaak van de wijn laat zich niet snel beinvloeden door temperatuur. Aangeraden wordt de wijnen bij 18 °C, op koele kamer- temperatuur, te serveren. Maar als hij iets kouder of iets warmer is, smaakt hij ook nog voortreffelijk. RHONEWIJNEN OP EEN RIJ Wijnen uit de Cotes du Rhone kunnen in kwaliteits- niveaus worden ingedeeld. Van hoog naar laag zijn dat: 1. Exclusieve, dure wijnen zoals Hermitage, Chateauneuf-du-Pape en Cote Rotie. 2. De iets eenvoudiger cru's, zoals de Gigondas en Vacqueyras. 3. De Cotes du Rhone Villages, waarvan die met een gemeentenaam op het etiket weer het beste zijn, bijvoorbeeld de Vacqueyras. 4. De Cotes du Rhone zonder verdere aanduiding. 5. Cotes du Ventoux, Coteaux du Tricastin en Cotes du Vivarais: wijnen die veel op de Cotes du Rhone lijken maar net iets lichter van smaak zijn. Ter gelegenheid van oktober- wijnmaand laat AH u kennis maken met negen wijnen uit de Cotes du Rhone die tot de eerste vier kwaliteits- categorieen behoren. Rhonewijnen AllerHande 91

Allerhande | 1993 | | pagina 93