RHAAL iVlo her IVj/nmaa^ De Rhonevallei levert talloze voortreffelijke wijnen. AH ging er op zoek en vond negen bijzondere Rhonewijnen met een eigen verhaal. Wie ooit via de 'autoroute du soleil' naar het zuiden van Frankrijk is getrokken, kent de Rhonevallei. A1 sinds mensenheugenis is het brede dal tussen de Alpen en het Centrale Massief een doorgangsroute van het noorden naar het zuiden en omge- keerd. Vanaf de weg is het een vluch- tige kennismaking met het gebied, maar zelfs dan valt op dat de streek uit verschillende landschappen bestaat. Het 200 kilometer lange dis trict loopt vanaf Vienne tot onder Avignon. In het noorden is het dal relatief smal. Opvallend daar zijn de steile hellingen, die meer naar het zuiden plaatsmaken voor uitgestrekte plateaus. In het hele gebied wordt al eeuwenlang wijn gemaakt. Waar- schijnlijk' brachten de Grieken in de zesde eeuw voor Christus de wijn- bouw mee. Overal is de wijnstok te zien, maar toch is het niet het enige gewas dat er wordt verbouwd. Ook abrikozen, meloenen, kersen, appels en ander fruit groeien er volop. Arti- sjokken, asperges, kool en tomaten doen het er ook prima. Er worden meer truffels gevonden dan in de Perigord en verder komen er verruk- kelijke olijven, kruiden en kazen van- daan. EEN FAMILIE, HEELVEEL KINDEREN Zoals de Cabernet Sauvignon en de Merlot de druiven van de Bordeaux zijn, zo kunnen de Grenache,.Syrah, Cinsault, Mourvedre en Carignan typische Rhonedruiven worden genoemd. Van een gebied dat 200 kilometer lang is, kan verwacht worden dat er diver se grondsoorten en verschil in weers- gesteldheid voorkomen. De wijnboer kiest die druivesoorten die het in zijn gebied het beste doen en die in de wetgeving voor de wijnbouw in die streek zijn vastgelegd. Het resultaat is een enorme hoeveelheid wijnen die allemaal uit de Rhonevallei komen, maar duidelijke verschillen vertonen. Het merendeel is rood, maar er wor den ook witte wijnen geproduceerd. DECRU'S UIT DE RHONEVALLEI Uit de Cote Rotie, in het noordelijkste gebied, komen krachtige wijnen met een verfijnde smaak. De wijngaarden liggen op steile hellingen. De druiven 'roosteren' de hele dag in de zon en daaraan ontleent de streek haar naarn: Cote Rotie betekent 'geroosterde hel ling'. Wat zuidelijker ligt Condrieu, waar alleen frisse witte wijnen wor den gemaakt. AllerHande 89

Allerhande | 1993 | | pagina 91