Als u denkt dat u bijna alles weet van wijn, hebben we nog wat leuke verrassinkjes voor u. Stel dat we u vragen een paar belangrljke wijnlanden te noemen. We maken ons sterk dat Bulgarije daar niet bij zal zitten.Toch is Bulgarije een van de vijf grootste wijnlanden ter wereld. Het kende al wijnbouw voor onze jaartelling. Toen wij hier nog weinig anders kenden dan de berenjacht. De Bulgaren hebben dus genoeg ervarlng en deskundigheld in huis. Wat ze ook In huls hebben (of llever gezegd buitenshuls) is een goed klimaat en de geschikte grondsoorten voor de wijnbouw. En tenslotte beschikken ze ook nog over de julste druiverassen. Een aantal inheemse. Maar ook een aantal dat in de loop der jaren werd ge- i'mporteerd uit Frankrijk. Die Franse drulven zijn er de oorzaak van dat u op veel Bulgaarse wljn- etlketten Franse namen tegenkomt En dat veel Bulgaarse wijnen ook in smaak en bouquet overeenkomst vertonen met Franse. Bijna in heel Bulgarije wordt wijn verbouwd. Om de zaak nu een beetje overzlchtelijk te houden is het land opgedeeld in vijf grote wljngebleden. Zo is daar bijvoorbeeld het gebied van het Balkan-gebergte. Het brengt goede rode wijnen voort Maar ook witte, bijvoorbeeld van de Bulgaarse Misket- druif. Wltte wijnen worden ook veel geprodu- ceerd in het Oostelijke Bulgaarse wijnge- bied, gelegen tussen de Balkan-bergen en de Zwarte Zee. Wij halen er een heer- lijke, klassieke Chardonnay vandaan (uit Varna om precles te zijn). Fris en droog is deze Chardonnay. Een uitstekende wijn voor bij wit vlees en vis, die ook als ape- rltief niet is te versmaden. Ook uit het oosten (uit Khan Krum) komt onze Riesling Dimiat Een witte wijn van de bekende Rijnriesling-druif en van de Bulgaarse Dimiat. Een bultengewoon evenwlchtige, frisse en aromatlsche wijn, met veel fruit. Het Noordelijke wijngebied is gespe- cialiseerd in rode wijnen van Franse druive- varlfiteiten. Uit Russe, aan de oevers van de Donau, komt de Cabernet Sauvlgnon en Clnsault die u in de Albert Heijn winkels vindt. Een voile, krachtige wijn, met een fru itig bou quet. Een andere Cabernet Sau- vignon halen we uit Plovdiv en dat ligt dan weerin het Zuidelijke wijngebied van Bulgarije. Het is een karak- tervolle, warme en dleprode wijn, die gerijpt is in elkehouten vaten en die u herkent aan z'n krachtige bouquet en z'n krui- dige en elegante smaak. Uit hetzelfde Zuidelijke wijngebied, te weten de streek van Llubimetz, komt onze Bulgaarse Merlot. Een voile en zachte rode wijn van de druif die aan de wleg staat van menig mooie Bordeaux. Op eikehouten vaten gerijpt. En de laatste Bulgaarse wijn die we voor u in petto hebben komt uit het Zuidwestelijke wijngebied en heet Melnik, naar een inheemse druif. Een krachtige, vurige "reserve" (wat wil zeggen dat-ie extra is gerijpt in veel opzichten te vergelijken met een goede rijpe ChSteauneuf du Pape. Kortom: als u denkt dat er op wijngebied niks meer te ontdekken valt moet u toch onze Bulgaarse wijnen eens proberen. Ze zullen u pie- Af-' V\ zierig verrassen. En de grootste ver- jjj* -J rassing doet zich voor als u kijkt naar VoAK f de prijs. Want die is mbdrdan plezlerig... CHARDONN

Allerhande | 1993 | | pagina 89