29. Mnnltljilrn Invrirzrn Een of meer porties extra koken en invriezen is handig voor dagen dat u minder tijd heeft. Gebruik hiervoor alleen heel verse ingredienten van goe- de kwaliteit en schep de in te vriezen porties op van de gaartijd uit de pan. Bind- middelen kunt u beter achterwege laten, evenals ei, room, wijn en azijn. Schep van erg vette gerechten voor het invriezen zoveel mogelijk gestold vet af en laat alles zo snel mogelijk afkoelen (bijv. in een bak ijskoud water). Pas als het gerecht goed koud is, doet u het in passende stevige diepvrieszakken of -bakjes. JO. Spijs in prijs Wat zit er in banketletters, krentenbrood, gevuld speculaas? Amandelspijs of banketspijs. Het verschil tussen deze twee is dat amandelspijs bestaat uit gepelde amandelen en suiker, terwijl banketspijs wordt gemaakt van witte bonen en suiker. Dat verschil bepaalt de prijs van spijs en uiteraard de smaak. J1. Vuantinn van wijn Decanteren (het over- gieten van wijn in een karaf) gebeurt in principe om te voorkomen dat het 'depot', de droesem onderin de lies, bij het schenken van de wijn gaat zwerven. Maar ook een jonge wijn, zonder depot, kan er baat bij hebben: door het langzaam overgieten komt er zuur- stof bij de wijn, waardoor de smaak voller en zachter wordt. 52. l/ltominebronncn De belangrijkste vitamine A-, B-, (li en D-leveranciers op een rijtje: Vitamine A: boter, margarine, lever, vette vis. Vitamine B-complex: volkorenprodukten, melk, gist, peulvruchten, aardappels, vlees, bladgroenten. Vi tamine C: (citrus)fruit en groenten. Vitamine D: boter, mar garine, lever, vette vis. 55. IMiifll! vnn afkakers gun stukkoktrs Giet JJ. Hit f/jtir vnn avcnschatils Ovenschotels zijn vooral geliefd omdat ze van tevoren zijn klaar te maken. Maar een lauwwarme ovenschotel die nog een paar uur moet staan, is een prima voedingsbodem voor bacterien, Laat daarom de voorbereide ingredienten afkoelen voor ze in de schaal gaan of zorg dat de schotel in z'n geheel snel wordt afgekoeld, bijvoorbeeld in een bak koud water. 54. Koclc ntfloen Bewaar meloen liever niet in de koel- kast, maar wel op een koele, donkere plaats. Niet alleen omdat hij zoveel geur afgeeft, maar ook omdat hij zacht wordt. Wel kunt u meloen, in plastic verpakt, een uurtje voor gebruik in de koelkast koud laten worden. kruimige aardappels af als ze nog net niet gaar zijn en laat ze heel even op het vuur gaar stomen in een gesloten pan. pagina 5

Allerhande | 1993 | | pagina 149