T E L I J K KOPJE Kent u deze bijzondere kopjes koffie? wsm De manier ora de lekkerste koffie te zetten Extra feestelijke koffie Zonder of met minder cafeine van alleen Arabicabonen met een krachtige smaak. U kunt deze koffie overdag drinken, maar bijvoorbeeld ook na een feestelijk etentje. Daarnaast is er nog de Perla Superieur, een geurige melange van speciaal geselecteerde Arabicabonen met een verfijnde smaak. Perla Superieur is een perfecte after- dinner koffie. Cafuego (Douwe Egberts) en Carte Noire (Jacobs) zijn ook koffie- soorten die door hun aroma en hun verfijnde smaak geschikt zijn als afsluiting van een dineetje. Veel koffieliefhebbers drinken het liefst espresso, een donker gebrande, pittige koffiesoort die oorspronkelijk uit Italie komt. Werd deze koffie nog niet zo lang geieden vooral buitenhuis gedronken, tegen- woordig wordt espresso steeds vaker ook thuis geserveerd. Perla Espresso (AH) en Piazza Espresso (Douwe Egberts) zijn geschikt voor de meeste huis- houdelijke espresso-apparaten en voor espressokannetjes. Lavazza Espresso (verpakt in een blik) is.wat fijner gemalen en daardoor bij uitstek geschikt voor de geavanceerde espres so-apparaten. Probeer voor de afwisseling eens een gearomatiseerde koffie als after-dinner koffie. Het aroma geeft de koffie net even iets extra, vergelijkbaar met een likeurtje of een bonbon bij de koffie. Perla Aroma is er in vier smaken: chocolade- amandel, butterscotch, rum-orange en cappuccino. Het is verpakt in doosjes waarin een sachet zit met 50 gram snelfiltermaling voor circa acht kopjes koffie. Naast de soort koffie die u gebruikt, heeft de manier van koffie zetten ook grote invloed op de smaak van de koffie. We geven u hier enkele tips. Gebruik de juiste maling. Grof gemalen koffie is geschikt voor de koffiepot met rondfilter, waarbij u zelf water opschenkt, voor de cafe- tiere en voor de percolator. Snelfiltermaling is een fijnere maling, die gebruikt moet worden in koffiezetapparaten en als u koffie zelf opschenkt in filterzakjes. Spoel (bij handmatig koffie zetten) de koffiepot van tevo- ren om met heet water en warm voor after-dinner koffie eventueel de koffiekopjes voor. Gebruik om koffie te zetten altijd vers koud water en breng dat aan de kook. Gebruik de juiste hoeveel- heid koffie: gemiddeld is dat ongeveer 50 gram koffie op 1 liter water circa acht kopjes). Laat koffie nooit kolcen en warm het niet opnieuw op. Gebruik voor espresso en after-dinner koffie kleine kopjes. Door rniddel van de aan- ldeding kunt u een kopje koffie een extra feestelijke uitstraling geven. Vervang de suilcer bij voorbeeld eens door witte of bruine kandij. Geef er speciale dunne after-dinner choco- Iaatjes (After Eight, Lindt) bij of bijvoorbeeld den of meet van de vele soorten Belgische bonbons uit het AH assorti- ment. Met een 'pousse cafe' of likeurtje bij de koffie kunt u een dineetje feestelijk afsluiten. Serveer de likeur in ldeine glaasjes bij de koffie. Geschik- te soorten likeur voor bij de koffie zijn bijvoorbeeld kof- fielikeur (Kahlua, Tia Maria) of sinaasappellikeur (Coin treau of Grand Marnier). In plaats van likeur kunt u ook andere sterke drank zoals cog nac of calvados bij de koffie serveren. De opwekkende werking van koffie wordt veroorzaakt door de smaakloze stof cafeine. Sommige mensen hebben 's avonds na het drinken van koffie moeite met inslapen. Daarom is er ook cafeinevrije koffie, waarbij de cafeine voor het branden uit de bonen is verwijderd. Cafeinevrije koffie heeft net zo'n goede smaak als koffie met cafeine. Bij AH zijn cafeinevrije versies ver- krijgbaar van Perla Mild, Perla Mokka en Cafe Honesta. Fifty fifty (Van Nelle) bevat de helft van de hoeveelheid cafeine van gewone koffie. 126 AllerHande

Allerhande | 1993 | | pagina 128