Bavarois of bavaroise? Z O G E Z I E N, ZO GEDAAN bavarois Een bavarois is een klassieke pudding uit de Franse keuken. Het woord bavarois betekent 'Beiers' of 'uit Beieren'. Het ver- haal gaat dat de pudding ontwik- keld is door Franse chefkoks, die kookten aan het hof van de Beierse prinsen van Wittelsbach. Een bavarois wordt ook wei eens bavaroise genoemd, maar dat is een foutieve benaming omdat een bavaroise een warme drank is, afkomstig uit Beieren. Bavaroise bestaat uit thee of kof- fie, eierdooiers, melk en sterke drank. De basis van bavarois is altijd een via of vruchtenmoes die met gelatine stijf wordt gemaakt. De pudding krijgt zijn luchtige structuur door het toe- voegen van stijfgeklopte slag- room of eiwit of beide. Omdat het gebruik van rauw ei het risi- co van besmetting met salmo nella met zich meebrengt, kie- zen we in dit recept voor een bavarois met alleen stijfgeklopte slagroom. De pudding wordt dan iets minder luchtig, maar wei heerlijk romig. DRIEKLEURENBAVAROIS (nagerecht, 8 personenj 5 bitterkoekjes (AH), 2 eetlepels sinaasappellikeur (slijter), '/2 liter slagroom, 5 eetlepels witte basterdsuiker, 3 zakjes gelatinepoeder (a 13 g, Imperial), 5 eetlepels advokaat, 1/2 liter blanke via (op kamertemperatuur), 1 eetlepel oploskoffiepoeder, 1 eetlepel krokant (Baukje), puddingvorm inhoud ca. 1% liter, spuitzak met gekarteld spuitmondje Voorbereiden: ca. 30 minuten (en ca. 2 uur wachttijd) Bereiden: ca. 10 minuten Prijsp.p.: ca. f 1,50 Bevatper eenpersoonsportie: 370 Calorieen vet25g- eiwit9 g- koolhydraten 25 g Voorbereiden: Vorm omspoelen met koud water. Boven kommetje bitterkoekjes fiinkruimelen. Likeur erdoor scheppen. In kom 4 dl slagroom met 3 eedepels basterdsuiker stijfkloppen. Eenvoudige puddingvorm: vanaf 8,95 (Hema) 42 AllerHande Aardewerk puddingvorm: 12,95 (Betsie's Kookwinkel, Utrecht) Antieke puddingvorm: ca. f 75,00 (De Blauwe Kater, Utrecht) Oude stenen puddingvorm ca. I 95,00 (Antiekhandel van Garden, Utrecht) Gedecoreerde puddingvorm: vanaf 17,95 (huishoudelijke artikelenzaken) Mengsel op advokaadaag in vorm scheppen en gladstrijken. Vorm ca. 5 minuten in diepvries zetten. Intussen in kom 3 eedepels heet water, 1 eedepel basterdsuiker en koffiepoeder scheppen. A1 kloppend met garde laatste zakje gelatinepoeder toevoegen. Ca. 2 a 3 minuten blijven kloppen. H

Allerhande | 1993 | | pagina 42