j Mfaafolfojttofo m *7 m fen kwesiie noodzaak xra In het oude Egypte gebruikte men al 'poeder van papier voor de tan- den en het tandvlees' en ook de Romeinen poetsten hun gebit met meer dan een borstel alleen. Oude geschriften spreken over een 'pas ta van fijngewreven rozebloemen, galnoten en myrrhe' of wat te denken van 'de in water gekookte lijm van de schrijnwerker' of de 'verse as van verbrande kootjes van geitepoten? Ruim vijftig jaar geleden verscheen de eerste tandpasta in de Nederlandse winkels. Vandaag de dag vormt tandpasta een onmis- baar hulpmiddel voor de dagelijkse mondhygiene. Tandpasta bevat namelijk een aantal werkzame ingredienten, waarmee veel tand- heelkundige probiemen voorko- men en in een aantal gevallen zelfs bestreden kunnen worden. De belangrijkste ingredienten van tandpasta zijn slijpmiddel, smaakstoffen, schuim- middel en bindmiddel. Deze bestanddelen zijn nodig om de tanden effectief schoon te maken en te polijsten (zodat ze na de poetsbeurt schoon en glad aan- voelen). Natuurlijk moet een tand pasta een lekker fris smaakje hebben: daarom bevatten veel tandpasta's smaakstoffen, zoals kruizemunt. Een goede tandpasta bevat ook fluoride, een belangrijk ingredient dat het glazuur sterker maakt en beginnende gaatjes helpt herstel- len. Er zijn zelfs tandpasta's die een snelwerkend fluoride bevat ten (Elmex, Aronal). AH beschikt over een groot assor tment tandpasta's: met of zonder fluoride, Blue Gel, Freshmint en Cool Mint voor een extra frisse smaak of Softmint voor hen die aan een zachte muntsmaak de voorkeur geven. De tandpasta's zijn niet alleen verkrijgbaar in tubes, er zijn ook tandpasta's in handige doseerpompjes. Nieuw bij AH is Thera-Med, een combinatie van tandpasta en mondwater in een. In twee sma- ken verkrijgbaar, menthol en naturel. Voor een extra fris gevoel! Naast de algemene tandpasta's zijn er steeds meer 'speciale' tand- s pasta's bij AH verkrijgbaar. Deze tandpasta's zijn bestemd voor mensen met mondproblemen, zoals tandsteen of gevoelige tand- haizen. De anti-tandsteen tand pasta's helpen bijvoorbeeld om de vorming van tandsteen te voorko- men. Erg veel mensen hebben last van tandsteen, reden voor AH om ook een anti-tandsteen tandpasta van het AH merk in het assorti- ment op te nemen. Mensen die last hebben van ge voelige tandhalzen (als gevolg van teruggetrokken tandvlees) zijn gebaat bij het gebruik van tand pasta's die extra mild van samen- stelling zijn. Daardoor worden de kv^etsbare tandhalzen gespaard, met als gevolg minder slijtage en Soorten tandpasta Van het AH merk zijn de volgende soorten tandpasta verkrijgbaar; fluoride. Blue Gel en anti-tand steen.

Allerhande | 1993 | | pagina 104