VAN SNOEPGOED Na drop is kauwgom het meest populaire soort snoep. Er zijn veel soorten en smaken verkrijgbaar. De nieuwste trend is 'gebitsverzorgende' kauwgom. AllerHande vertelt u er meer over. Wat is kauwgom? Suikervrije kauwgom 5T Gebitsverzorgende werking Kauwgom kauwen is niet iets van de laatste jaren. De Maya- Indianen in Centraal-Amerika kauwden al 4000 jaar geleden op het melksap van de sapo- dillaboom. En de Grieken uit de oudheid kauwden op 'mas- tiek', hars uit de mastiek- boom. Vooral de Griekse vrouwen gebruikten het fre quent, voor een frisse adem en schone tanden. Toen de kolo- nisten neerstreken in Noord- Amerika zagen ze de Indianen kauwen op het gomachtig sap van de sparreboom. Dit kreeg snel navolging van de koionis- ten. In de tweede helft van de negentiende eeuw werd kauwgom voor het eerst op industriele wijze geproduceerd in Amerika. Nog steeds zijn de Amerikanen de kauwgom- eters bij uitstek; zij consu- meren drie maal zoveel als de Nederlanders. In Nederland leerden we het kauwgom eten van de Amerikaanse soldaten aan het eind van de tweede wereldoorlog. De basis van kauwgom bestaat uit rubber, was, mineraalstof- fen, hars en melksap, afkom- sdg van bomen die minstens twintig jaar oud zijn. Op inge- nieuze wijze worden de bomen eens in de vier jaar afgetapt. Daarnaast bestaat kauwgom uit suikers of sui- kervervangers, glucosestroop, zachtmakers en smaakaroma's zoals pepermuntolie. Een kijkje in de fabriek leert dat kauwgom maken een vak apart is. Na langdurig verhit- ten, mengen en kneden van de ingredienten en vervolgens weer uitharden van de massa, is eindelijk het kauwgomdeeg klaar. De immense kauwgom- bal wordt platgewalst door een pers zodat een 'kauwgom- laken' ontstaat. Dit laken loopt automatisch door naar de snijmachine, die het in de gewenste vorm snijdt. Dit is het eindstation voor kauw- gomsoorten in de vorm van plakjes. Voor kleinere stukjes kauwgom volgt nog een lange weg door de fabriek. Al draai- end in grote pannen krijgen de stukjes kauwgom zo'n twintig tot dertig keer een dun suikerlaagje opgespoten, dat telkens weer moet drogen, voordat het volgende laagje kan worden aangebracht. Door de suikerlaagjes krijgt de kauwgom een knapperige bui- tenkant. Nadat het laatste sui kerlaagje is opgebracht moet het minstens 24 uur drogen. Tot slot krijgen de stukjes kauwgom een glanslaagje. Nu nog een verpakking eromheen en klaar is de kauwgom voor verzending naar de winkels. Sinds de jaren zeventig wordt steeds meer suikervrije kauw gom vervaardigd. In plaats van suiker en glucosestroop worden suikervervangers ver- werkt zoals sorbitol, sacharine, aspartaam en xylitol. Op elk pakje staat in de ingredienten- lijst vermeld welke suikerver vangers worden gebruikt. Bij AH zijn de volgende merken suikervrije kauwgom verkrijg baar: AH, BenBits, Freedent, Sportlife en Sdmorol. De nieuwe trend is suikervrije kauwgom die het gebit ver- zorgt en zelfs gaatjes kan hel- pen voorkomen. Deze kauw- gomsoorten bevatten veel xyli tol, een plantaardig produkt dat vooral gewonnen wordt uit houtsnippers. Het komt tevens voor in bepaalde groen- ten en vruchten. Deze bijzon- dere zoetstof is even zoet als gewone suiker. Xylitol is een prijzige grondstof en daarom is de kauwgom die hiermee gezoet wordt, duurder dan 'gewone' suikervrije kauw gom. Om de vraag te beant- woorden hoe kauwgom met veel xylitol gaatjes kan helpen voorkomen, moet eerst geke- ken worden hoe gaatjes ont- 52 AllerHande

Allerhande | 1993 | | pagina 52