S^Jdaroodsandwich TOMBrie en ham AllerHande 17 Met rosbief en uitjes Sneetjes casinobrood besmeren met sandwichspread. Helft van aantal sneetjes beleggen met plakjes rosbief en komkommer. Bestrooien met gefruite uitjes. Afdekken met besmeerde kant van rest van sneetjes. Met roomkaas met Roquefort Sneetjes casinobrood besmeren met verse roomkaas met Roquefort (Boursin). Helft van aantal sneetjes beleggen met reepjes ijsbergsla, mandarijnpartjes (uit blik) en grof gehakte walnoten. Afdekken met besmeerde kant van rest van sneetjes. Met paprikagehakt en uiringen Sneetjes casinobrood besmeren met halfvolle mayonaise en currygewiirzsaus. Helft van aantal sneetjes beleggen met plakjes paprikagehakt en heel dun gesneden ui- en groene paprikaringen. Afdekken met besmeerde kant van rest van sneetjes. Met rauwe ham en mango Sneetjes casinobrood dun besmeren met mangochutney. Helft van aantal sneetjes beleggen met plakjes rauwe ham en mangoschijven. Afdekken met besmeerde kant van rest van sneetjes. Met tuinkers en aardbeien Sneetjes casinobrood besmeren met verse roomkaas met ham (Bressot). Helft van aantal sneetjes beleggen met dunne plakjes aardbei, tuinkers en bieslook. Bestrooien met zwarte peper. Afdekken met besmeerde kant van rest van sneetjes. Met kaassalade en tomaat Sneetjes casinobrood dik besmeren met geraspte oude kaas vermengd met yogonaise en dunne ringetjes bosui. Helft van aantal sneetjes beleggen met plakjes tomaat. Afdekken met besmeerde kant van rest van sneetjes.

Allerhande | 1993 | | pagina 17