i fete J> - f rj*m rhoitnch Deze waardebon is goed voor 50% reductie (voor een per soon) op de entreeprijs. De waardebon is geldig van dinsdag t/m vrijdag in de maanden mei en v juni en van dinsdag t/m zaterdag in de maanden juli en augustus 1993. I met een voile, hoppige bittere) smaak werd het een lichte biersoort met een zachte smaak. Het dorpje Arcen ligt aan de oever van de Maas, midden in het glooiende en bosrijke Limburgse landschap. Vlak buiten het dorp, aan de Maas, staat de kleine Arcense Bier- brouwerij, die dateert uit het begin van deze eeuw. Onder leiding van brouwmeester Toon van de Reek worden hier verschillende speciale biersoor- ten gebrouwen en sinds kort ook Arcener Pils. Als een van de weinige brouwerijen in ons land heeft de Arcense Bier- brouwerij de mogelijkheid om pils op traditionele wijze te brouwen. Arcener is een pure pils, die gebrouwen wordt uit de vier traditionele grondstoffen mout, bronwater, hop en gist. Omdat naast gerstemout ook tarwemout wordt gebruikt, krijgt het bier een voile frisse smaak. Daarnaast geven twee soorten hop en speciaal gese- lecteerde gist Arcener pils zijn eigen smaakkarakter. Het bronwater komt uit een eigen natuurlijke bron op het terrein van de brouwerij. In het brouwhuis van de brouwerij staan grote koperen ketels waarin het eigenlijke brouwproces plaatsvindt. Een beslag van gemalen mout en bronwater wordt in de beslag- ketel verwarmd. Als al het zet- meel is omgezet in moutsuiker wordt het beslag in de volgende ketel of klaringskuip gefilterd. Het extract van het beslag heet 'wort' en gaat naar de brouwketel, waar het minstens l'/2 uur gekookt wordt, onder toevoeging van hop. Daarna pompt de brouwer de wort in een werveltank om hem helder te maken. Nu kan de gist worden toegevoegd. Bij de meeste brouwerijen vindt de gisting plaats in gesloten tanks, maar in de gistkelder van de Arcense Bierbrouwerij staan nog de traditionele open gistkuipen. Hierin gist de wort ongeveer een week bij een temperatuur van 7 a 8 °C. Deze lage tempe ratuur is nodig bij ondergisting. De open kuipen bevorderen het verloop van de natuurlijke gisting. Na het gisten is de moutsuiker omgezet in alco hol en koolzuur en wordt het bier een aantal weken gelagerd opgeslagen) in lagertanks. De gist vlokt dan uit en het bier wordt stabiel. Daarna wordt het bier gefilterd en Iran het in de flesjes. Zelf een kijkje nemen U kunt zelf een kijkje nemen in deze ambachtelijke bier brouwerij. Het hele jaar door worden er rondleidingen gege- ven. Tijdens de rondleiding, die ongeveer een uur duurt, krijgt u het gehele brouwproces te zien. Daarna kunt u gratis een consumptie gebruiken in het brouwerij-cafe De Proe- verij, tegenover de brouwerij. U kunt telefonisch een afspraak maken voor de excur- sie. Bel hiervoor De Proeverij: tel.: 04703-2459. De excursie kost (inclusief consumptie) f 7,50 per persoon. AllerHande 79

Allerhande | 1993 | | pagina 79