Hoeveel in een eetlepel? Wat doet oxaalzuur? Energie besparen in de keuken BLOEM Nieuwtjes, tips en wetenswaardigheden, voor u verzameld door de redactie van AllerHande. DIE RTJE AllerEerst In de keukenlade heeft ieder- een wei edn eetlepel die dient als 'de' maatlepel. Maak je een sausje, dan meet je daarmee de bloem af. Maar is die lepel wel zo betrouwbaar? Wie heel pre- cies te werk wil gaan in de keuken, kan nameten of die lepel inderdaad 15 milliliter water bevat. Dat is namelijk de officiele maat voor een eet lepel, waarmee in recepten gewerkt wordt. (10 Eedepels water moet dan gelijk zijn aan 1 dl water.) Wie het zich wat makkelijker wil maken en aldjd 'de' eedepel en ook 'de' theelepel bij de hand wil heb- ben kan een setje maatlepels kopen. Er is ook een verschuif- bare maatlepel verkrijgbaar. Die meet 1 eetlepel af, maar ook kleinere maten zoals 10 en 5 milliliter (1 theelepel). Maatlepels zijn te koop in goed gesorteerde huishoude- lijke artikelenzaken en kook- winkels. Ze kosten tussen de 2,95 en/795. Tip 1: Ook al is een afzuigkap een goede hulp in de huishou- ding (vooral bij open keukens), zet hem nief langer aan dan nodig is, dus alleen tijdens het koken. Door hem te lang aan te laten staan verdwijnt onnodig veel (warme) lucht, ook zonder geurtjes, naar buiten. 4 AllerHande Tip 2: Wie vaak op een dag een kleine afwas doet, verbruikt veel meer water dan tijdens een grote afwasbeurt en is dus duur- der uit. Het zuiveren van water kost bovendien veel energie. U kunt de vuile vaat dus beter een keer per dag afwassen. Na het eten van rabarber of spinazie kunnen uw tanden wat stroef aanvoelen. Hoe kan dat? In spinazie en rabarber zit van nature oxaalzuur. Dit zuur belemmert de opname van kalk in ons lichaam. Tijdens het eten komt het oxaalzuur uit de groente in aanraking met de kalk in uw gebit en uw tanden voelen daarom wat stroef aan. Om botten en gebit te beschermen werd daarom vroeger wat krijt (kalk) door de zelfgemaakte rabarber- moes geroerd. Doordat we tegen- woordig veel zuivelprodukten f I gebruiken, is dat niet meer nodig.

Allerhande | 1993 | | pagina 4