...de veilige natuurlijke reiniger Aardappel-kooktips VAN ZONNIGE AKKERS Uit Spanje komen de Alpha's Strenge kwaliteitscontrole echte vloeibare zeep aardappels met de hand dicht. Zo verla- ten de aardappels de zonnige akkers. Afhankelijk van de grillen van de natuur kan de temperatuur tijdens de rooi- periode oplopen tot zo'n 25 °C. Vanuit de havens ver- trekken de jonge aardappels richting Nederland. Uit Spanje komen de jonge aardappels per trailer terug. Deze jonge aardappels worden Alpha's genoemd. Dit ras gedijt beter in het Middellandse- Zeeklimaat dan in het wat kille en natte Nederland, toch komt het pootgoed ook uit Nederland. In het gebied ten noorden van de Costa del Sol en in de aan het sherrygebied grenzende streek Huelva, lig- gen rondom de stad Sevilla de grote hacienda's met lande- rijen, waar het pootgoed wordt afgeleverd. Bij de selectie heeft Albert Heijn er onder andere op gelet of de Spaanse land- bezitter beschikt over een beregeningsinstallatie. Er valt hier vaak te weinig neerslag voor de aardappelplant en de Primeur aardappels uit Cyprus zijn vastkokende aardappels. De Spaanse Alpha's en de Malta's zijn bloemiger. Bij deze soorten kan het koken eigenlijk niet mislukken. U zet ze op met een bodempje water en na ca. 20 minuten staat een dampende pan met smakelijke aardappels voor u klaar. Per persoon rekent u gemiddeld op 300 gram onge- schilde aardappels. En als u de aardappels met zout kookt rekent u op vier gram zout per ander- halve kilo ongeschilde aardappels (voldoende voor vier a vijf personen). temperatuur kan van decem- ber tot mei makkelijk oplopen tot wel 35 °C. Het is dan ook geen uitzondering dat het rooien's nachts plaatsvindt, als de brandende zon even plaats moet maken voor de helder schijnende maan. Overdag zou het dunne schil- letje van de jonge aardapoaLjf^ gewoonweg verschroei^jMk Voordat de zon weer >pkom.t zitten de aardappels eilig' in een trailer, op weg naar de Nederlandse nsument. Eenmaal aangekomen in Nederland wordt van alle pri meur aardappelpartijen een steekproef genomen. Deze ondergaat een kwaliteitscon trole, waarbij de aardappels ook worden gekookt. De aardappels uit Cyprus moeten vastkokend zijn en de Spaanse Alpha's iets bloemiger. De Malthas zijn echt bloemig. Alle drie zijn ze zeer geschikt om te koken, te bakken en te verwerken in salades. Primeur aardappels uit het zonnige zuiden worden snel vervoerd naar Nederland; dit komt de kwaliteit ten goede. Vanaf de eilanden zijn ze bin- nen tien dagen in Nederland en vanaf Zuid-Spanje binnen drie dagen. Thuis kunt u de aardappels het best op een koele, donkere plaats bewaren, maar niet in de koelkast. Hoe verser u ze eet, hoe lekkerder ze zijn. Deze delicatesse-aard- appels zijn niet alleen heerlijk voor een dineetje thuis, maar ook voor een 'gewone' voor- jaarsmaaltijd, met bijvoorbeeld verse spinazie en 'n balletje gehakt. Eenvoud en kwaliteit sieren deze maaltijd. AllerHande 25

Allerhande | 1993 | | pagina 25