KAAS Traktaties fris toilet zonder chloor i Onlangs verschenen Het is eigenlijk een beetje ouderwets: een scheutje chloor in de wc, even borste- len en de wc is weer schoon. Chloor is een effectief desin- fecterend middel, maar het is belastend voor het milieu. Chloor doodt niet alleen de bacterien in de wc, maar ook de nuttige organismen in het afvalwater. De meest milieu- vriendelijke manier om de toiletpot schoon te maken is met groene zeep. Om kalk- randen en vlekken weg te krijgen kunt u het beste huis- houdazijn gebruiken. msvlees, pittig ment lamsvlees uit Groot Brittannie. Lamsbout bijvoorbeeld is een groot stuk vlees, dat zowel met als zonder been erin ver- krijgbaar is. Schroei het vlees eerst in de braadpan dicht in ruim boter. Braad de lamsbout daarna in de oven in ca. 1 uur (voor 1 kilo) bruin en gaar bij 175 °C of gasovenstand 3. Van het braadvocht maakt u een heerlijke jus: u voegt er tijm en honing aan toe. Lamsboutplakken en lamsblok- jes zijn geschikt om te stoven. Probeert u eens een stoofscho- van smaak tel met grof gesneden groenten (ui, wortel, courgette, aardap- pel), lamsvlees, knoflook, rozemarijn en rode wijn. Met lamsshoarma maakt u de echte shoarma. Bak in de koe- kepan in wat boter al roerend het shoarmavlees knapperig bruin en gaar. Shoarmabrood- jes even verwarmen in de oven of onder de grill en vullen met ragfijn gesneden andijvie en shoarmavlees. U geeft er knof look- en shoarmasaus bij. Lamskoteletjes en lamsmedail- lons. De eerste hebben een t-vormig botje, de tweede zijn stukjes lamsvlees zonder bot. U grilleert ze en bestrooit ze dan met zout, peper en Provenfaalse kruiden. Zo bereid smaken ze heel goed bij aardappelpuree en een kort- gebakken ratatouille van bijvoorbeeld champignons, tomaten en ui. Lamskarbonades bakt u zo'n 20 minuten in ruim boter. Combineert u ze eens met kerrierijst, sperzieboontjes en schijven ananas. Brits lamsvlees is verkrijgbaar in ca. 170 AH-winkels met een vleesbedieningsafdeling. Titel: Kaastraktaties Door: Het Nederlands Zuivelbureau Prijs: f 6,95 ISBN: 90-6611-352-9 Wie meer wil weten over 'English tea' moet beslist het boekje 'De Engelse tea' lezen. In de eerste drie hoofdstukken wordt verteld over het ontstaan van de Engelse thee, gevolgd door theegewoonten, -gebruiken en het zelf organiseren van een 'tea-party'. De volgende vijf hoofdstukken geven ailerlei verruk- kelijke recepten, varierend van de bekende sandwiches en scones tot lekkere cakes, taarten, jams en mar- melades. Tot slot een hoofdstukje met recepten gemaakt met thee. Het boekje 'Kaastraktaties' van Het Nederlands Zuivelbureau bevat maar liefst 111.recepten voor kaas traktaties! Het boekje is ingedeeld in vijf hoofdstukken: 1. Feestelijke variaties op 'kaas uit het vuistje'; 2. Heerlijke hapjes waarvan de ingredienten meestal wel in huis zijn; 3. Traktaties met wat minder 'gewone' ingredienten; 4. Exotische verrassingen met kaas; 5. Internationale hapjes. Heeft u binnenkort een feestje? Dan biedt dit boekje veel inspiratie voor verrassende kaashapjes. Titel: De Engelse tea Door: Clara ten Houte de Lange Uitgeverij: Kosmos Prijs: j 24,90 ISBN: 90-215-1948-7 AllerHande 9

Allerhande | 1993 | | pagina 9