mm Wat is looizuur? 0eide slagroom is boter! Wat is consomme Nieuwtjes, tips en wetenswaardigheden, voor u verzameld door de redactie van AllerHande. VAN ZAADJE NAAR PLANTJE TEST UW KOOKKENNIS Brits la n 8 AllerHande AllerEerst Te lang getrokken thee heeft een wrange, bittere smaak. Wanneer thee lang staat, komt er namelijk een stof vrij die van nature in theebladeren zit: looizuur. Deze stof is niet schadelijk voor de gezondheid. Wei heeft looizuur een enigs- zins stoppende werking op de darmen. Overigens lijkt looizuur veel op tannine, een stof die vooral in druivepitten, -stelen en -schillen voorkomt. De wrange smaak van te oude thee en die van een te tanninerijke wijn heeft dus een duidelijke overeenkomst! Tomaten, komkommers, wor- teltjes en radijsjes kun je eten en je koopt ze in de winkel. Hoe ze groeien is bij vee! kin- deren onbekend. Bij Albert Heijn zijn vanaf de eerste dag dat het zaaitijd is, zaden te koop speciaal voor kinderen. Het is heel leerzaam om samen met kinderen het groeiproces van zaadje naar plant en naar vrucht of wortel te volgen. Ze kunnen hun eigen plant zien groeien en er hun oogst van eten. Naast de zaden voor kinderen heeft Albert Heijn een assor- timent groentezaden, gazon- zaden, kruidenzaden en bloemenzaden. Aan het resultaat van het zaaien is een fotowedstrijd verbonden. Wie een mooie foto maakt van bijvoorbeeld de zelf gezaaide bloementuin, groente of ander zaaisucces maakt kans op een tuinenreis naar Engeland. Het deelname- formulier vindt u bij de zaden in de AH-winkels met een bloemen- en plantenafdeling. Net iets te lang geklopt en de slagroom is een soort boter geworden. U hoeft de te dikke slagroom dan niet weg te doen. Paasbrood besmeerd met romige boter is een trak- tatie. En was u toch van plan een cake te bakken, dan ge- bruikt u daar de 'mislukte' slagroom voor. Weeg de gestagen boter precies af en vul de rest van het gewicht, dat u nodig heeft, aan met gewone boter. Antwoordmogelijkheden Een gekruide vlees- of groentebouillon die gebruikt wordt als basis voor sauzen en ragouts. De bouillon wordt op zacht vuur lange tijd inge- kookt, zodat hij geconcen- treerder van smaak wordt. Een gekruide visbouillon die gebruikt wordt als basis voor sauzen en ragouts, of als stoofvocht voor vis. De bouil lon wordt op zacht vuur lange tijd ingekookt, zodat hij geconcentreerder van smaak wordt. Een gekruide vlees-, groen te- of visbouillon die als voor- gerecht gegeten wordt. De bouillon moet goed geconcen- treerd en helder van smaak zijn. Oplossing op bkdzijde 136.) Opvallend pittig van smaak, dat is Brits lamsvlees. Het vlees is afkomstig van lamme- ren van Britse weilanden, waar- tussen het malse gras volop wilde kruiden groeien. Bij Albert Heijn vindt u momenteel een ruim assorti-

Allerhande | 1993 | | pagina 8