Internationale theetradities Fermenteren: de thee wordt twee a drie uur in een vochti- ge, warme ruimte gelegd bij een temperatuur van 27 °C. De blaadjes beginnen bruin te verkleuren en krijgen hun specifieke geur. Voor groene thee (veel gedronken in Japan) wordt dit proces overgeslagen. Drogen: de blaadjes worden ongeveer twintig minuten gedroogd bij zeer hoge tempe ratuur (80 a 90 °C). A1 het vocht verdampt en de thee krijgt zijn zwart-bruine kleur. Sorteren: de thee wordt uitge- spreid op grote trilzeven en naar grootte gesorteerd. Er zijn drie klassen in blad- grootte en deze worden weer gesorteerd op kwaliteit. Door de vele bewerkingen blijft er van honderd kilo vers- geplukt blad nog maar twintig kilo zwarte thee over. De thee wordt nu verpakt in grote kisten en verzonden Thee kent verschillende tradities, die per land of werelddeel verschillen. In Japan is de theeceremonie gebonden aan strenge regels. Het is een rituele, filosofisch getinte gebeurtenis. In Tibet wordt thee gezet van briketten, grote plakken thee, waar een stukje van wordt afgebroken. De thee wordt gedronken met zout en ranzige boter van de yak, de plaatselijke bergkoe. Dit zijn twee extreme vor- men van theetradities. In Turkije wordt thee op een heel bijzondere manier gezet o.a. met takjes munt. Na het trekken wordt de (sterke) thee geserveerd in kleine glaasjes met veel suiker. In Europa verschillen die tradities minder van elkaar. Engeland, een theeland bij uitstek, kent de high tea, een soort theemaaltijd waarbij traditioneel sco nes (cakebroodjes met jam en room) en sandwi ches (bijvoorbeeld met komkommer) worden geserveerd. De Engelsen drinken sterke thee, bij voorkeur met melk. In Rus/and gebruiken ze de samovar, een soort waterkoker. Een thee-extract wordt verdund met water uit de samovar. in Noord-Duitsland doen ze room en kandij in de thee. Nederland heeft geen echte theetraditie, of het moet zijn dat de middag van oudsher het moment voor een kopje thee is tegenover de ochtend voor een kopje koffie. AllerHande 33

Allerhande | 1993 | | pagina 33