Thee hoort bij gastvrijheid, bij rust en bij een gezellig praatje aan tafel. Dat is niet alleen in Nederland zo, want thee is internationaal. De bewerking: van verflenzen tot sorteren the Wie denkt er bij een lekker kopje thee aan de groene plantages in verre tropische landen? Want daar komt de thee vandaan en wordt het dagelijks vers geplukt. De thee- struik heeft een warm en vochtig klimaat nodig om te kunnen groeien. Echte thee- producenten zijn landen zoals India, Sri Lanka, China, Japan, Indonesie, Oostafri- kaanse landen en in mindere mate landen in Zuid-Amerika en de voormalige Sovjet-Unie. De theestruik is eigenlijk een boom die met gemak tien meter hoog kan worden. Op de plantages worden de scruiken telkens gesnoeid tot ongeveer anderhalve meter, zodat de blaadjes gemakkelijk met de hand kunnen worden geplukt. De smaak van de thee kan per plantage verschil- lend zijn, afhankelijk van de soort struik en de groeiom- standigheden. Zo van de plantage komen er meer dan tweehonderd verschillende soorten thee, allemaal met een eigen smaak en kwaliteit. Alle blaadjes die van de thee struik geplukt worden zijn groen. De thee in pakjes en theezakjes is zwart of bruin. Dat komt door de bewerking die de thee ondergaat. Verflenzen: de blaadjes worden uitgespreid op een groot roos ter, waar ze in ca. tien a twintig uur verwelken en verdrogen. Toch blijven ze soepel. Rollen: de blaadjes worden een half uur geplet en in elkaar gedraaid tussen twee draaien- de vlakken. 32 AllerHande

Allerhande | 1993 | | pagina 32