In bet leader van een 'eiropa' Voliere-eieren Volifire-eieren zijn bij Albert Heijn in de plaats gekomen van legbatterij-eieren. Toch kijken we eerst even in de hokken van de legbatterijkippen. De kippen passen precies in hun hokjes. Ze kunnen geen kant uit. De voli&rekip kan dat wel: die fladdert van de Ieg-etage naar de eet- en rust-etage. Ze bezit legnesten, kan een stofbad nemen in het strooisel en ze beschikt over een zitstok om op te rusten. In de voliereren kan de kip een meer natuurlijk leven leiden. Diervriendelijk zijn ook de leefomstan- digheden in de hokken van de schar- relkippen. De huisvesting van de scharrelkippen wordt streng gecontroleerd door onder andere de Stichting Nederlands Controlebureau voor Pluimvee en Eieren. De scharrelkip heeft vergeleken met de legbatterijkip meer leefruimte. De vloer is voor eenderde gedeelte bedekt met strooisel, bijvoorbeeld stro of zand. Dit wordt de 'scharrelruimte' genoemd. Om het ver- schil tussen een voliere-ei en een scharrelei direct zichtbaar te maken, heeft Albert Heijn gekozen voor witte voliere-eieren en bruine scharreleieren. De schaalkleur zegt niets over de kwaliteit en de voedingswaarde. Over het algemeen leggen donkere kippen bruine eieren en witte kippen witte. Een boer met scharrelhokken zai vaak bruine kippen huisvesten, omdat deze een rustiger karakter hebben. En deze eigenschap is belangrijk voor het leven in de scharrelgroep. â– tergraneneieren Mais- en Viergraneneieren zijn ook scharreleieren. De kippen leven onder dezelfde omstandigheden als de 'gewo- ne' scharrelkip. Het verschil in de hokken zit'm in de inhoud van de voe- derbakken. Bij de mai'skip bestaat de voeding voor 70% uit mais. De Viergranenkip krijgt mais, haver, gerst, tarwe en plantaardige olie. De voeding leidt in beide gevallen tot een ei met een hardere schaal, steviger eiwit en een iets donkerder dooier (door de natuurlijke kleurstof in de mais). Boven- dien bevatten het mais- en het Viergranenei meer linolzuur dan een 'gewoon' ei. Nieuw in de AH-winkel is het Gras Ei (bruine eierschaal). Ook dit ei bevat meer linolzuur dan een 'gewoon' ei, doordat de graskip gras en andere plant aardige voeding krijgt. Graskippen hebben veel bewegingsvrijheid. Buiten het hok kunnen ze behalve gras, groene plantjes pikken in het weiland. Daarnaast worden ze bijgevoed met granen en schelpengrit. Afhankelijk van wat de graskip uit het voedingsaanbod pikt, varieert de kleur van de dooier van licht- naar donkeroranje. Doe de versbeidtrue! Niet alleen in Nederland treft u veel uitdrukkingen aan met het woord ei. Ook in Duitstand, Engeland, Frankrijk en Italie gaan ze kernachtig om met het ei. Hierondereen aantalvoorbeelden, gevoigd doorde lettertijke vertaling en vervolgens de Nederlandse uitdrukking die er hetdichtst bij in de buurt komt: Ich werdeaufEiern tanzen miissen': Ik zai op eieren moeten dansen. Ik zai erg voorzichtig moeten zijn. 'As sure as eggs are eggs': Zo zeker als eieren eieren zijn. Zo zeker als bbn maal den twee is. 'Mettre tous ses oeufs dans le meme panier Al zijn eieren in hetzelfde mandje doen. Alles op een kaartzetten. 'Meglio un uovo oggi che una gallina domani': Betervandaag een ei dan morgen een kip. Beter een vogelin de hand dan tien in de lucht. (Bron: Stichting Nederlands Controlebureau voor Pluimvee en Eieren te Zeist.) Eenmaal uit de verpakking is de versheid van het ei niet met het blote oog waarneembaar. De versheidtruc opent uw ogen: leg het ei in een kom met een liter water en 100 gram zout. Een vers ei blijft op de bodem liggen. Hoe ouder het ei, hoe meer de stompe kant naar boven gaat staan. Dit komt doordat de luchtkamer steeds groter wordt. Een ei van zes weken of ouder gaat zelfs drijven.

Allerhande | 1993 | | pagina 145