Z O V E E L Z O V E E L S M A K E N ivorieten Smaken verschillen niet alleen, ze veranderen ook. Daarom komt AH met een aantal nieuwe koekjes en koeken van het eigen merk. Bovendien krijgen veel al langer bekende AH Koekjes een nieuwe verpakking. Koffie met twintig verschillende koekjes kiest Speciale machines In een bad van chocolade Begin 1990: de eerste bijeen- komsten over de nieuw te ont- wikkelen koekjes vinden plaats in het Albert Heijn hoofdkantoor te Zaandam. Natuurlijk onder het genot van een kop thee of koffie. Geheel volgens de huidige trend zoekt Albert Heijn naar nieuwe gechocolateerde kwa- liteitskoekjes. Als de uitgangs- punten vastliggen, gaat Albert Heijn praten met de meester- bakkers. Zij gaan aan de slag in hun proefkeuken. Deze keuken is het best te om- schrijven als een koekjesfabriek in het kiein. Na maanden van ideeen spuien, uitproberen, mislukkingen incasseren, opnieuw beginnen en veel proeven, onrhnllen de hakkinn de resultaten van hun arbeid. Zij presenteren maar liefst twintig nieuwe soorten koekjes. In de zomer van 1990 zitten de bakkers samen met de Albert Heijn mensen rond de tafel. In het midden staan schalen vol met koekjes. Elk koekje krijgt individuele aari- dacht van alle aanwezigen. Er wordt geproefd en gedis- cussieerd. Na afloop van de keuring blijken zes koekjes de toets der kritiek te hebben doorstaan. de bakkers de zes koekjes bakken voor het consumentenpanel. De proefpersonen krijgen niet alleen de koekjes voorge- schoteld, maar ook een uitge- breid beoordelingsformulier. Het panel let op de smaak, het uiterlijk, de geur en de kro- kantheid. Eigenlijk vindt het panel alle zes de koekjes lek- ker, toch trekken drie koekjes extra aandacht. Als 'winnaars' komen uit de bus: de Fram- bozenkoeken, Strooiselkoeken en de Amandelkoeken. Voor- dat u ze als klant in de winkel tegenkomt, duurt het nog minstens een jaar. Naar aanleiding van de opmerkingen van het consu mentenpanel passen de bak kers de receptuur van hun koekjes aan. Intussen wordt elders nagedacht over de ver pakking. Welk materiaal, welke tekst moet erop en hoeveel stuks per verpakking? Technici bedenken ingenieuze machines die bijvoorbeeld de chocoladedecoratie snel en doeltreffend kunnen aanbren- gen. Als alles rond is kan het koekje gebakken worden in de grote fabriekskeuken. Het brein in de fabriekskeuken is de computer. Hij berekent de ingredientenhoeveelheden per produktiedag. Vanuit de voor- raadsilo's vallen de berekende hoeveelheden automatisch in de mengmachines. Specerijen en kruiden worden nog hand- matig toegevoegd. In de mengmachine doen grote deeghaken hun werk. Ze 'kne- den' het mengsel net zo lang tot het juiste koekdeeg is ont- staan. Van het deeg wordt een groot 'laken' gemaakt, waar met een soort matrijs de koekjes wor den uitgestoken. Eventueel AllerHande 107

Allerhande | 1993 | | pagina 107