SPAANSE WIJN MET deIviaand f TEMPERAMENT W^N VAN Pyreneeen ligt de streek Rioja. Daar komt deze temperamentvolle wijn vandaan: Real Dominio Reserva. PAMPLONA re^ dominio Door de streek Rioja stroomt de Ebro. Een van haar zijtak- ken is de rivier (rio) de Oja. Waarschijnlijk is naar die rivier het hele gebied genoemd. Maar er zijn meer verklaringen. Zo is de grond in de Riojastreek hier en daar roserood van kleur; 'roja' is het Spaanse woord voor rood en ook daaraan zou de naam van de streek ondeend kun- nen zijn. De wijnstreek Rioja strekt zich uit langs beide zij- den van de Ebro en wordt verdeeld in drie zones: Rioja Alta, Rioja Alavesa en Rioja Baja. De bodega's wijnhui- zen) gebruiken druiven uit de verschillende zones en men- gen die tot voor hen de per- fecte wijn ontstaat. Voor de Real Dominio Reserva 1983, de AH-wijn van de maand maart, zijn de druiven tem- pranillo en garnacha gebruikt. De wijn is fruitig, kruidig en, wat heel kenmerkend is voor Rioja, je ruikt en proeft vanil- le. Die vanillesmaak ontstaat doordat de wijn in eikenvaten rijpt. Het geeft de wijn een zwoele, voile smaak waardoor hij heerlijk is om zo te drin- ken, maar ook goed past bij stoofschotels en bij pittig gekruid rood vlees. Rioja, Real Dominio Reserva 1983: f 8,95. Zolang de voorraad strekt. Reserva, dat wil zeggen: Rioja's worden onderverdeeld in verschillende categorieen die altijd op het etiket staan aange- geven. Een Vino de crianza' is een wijn die minstens een jaar op vat heeft gelegen voordat hij op de markt komt. Een 'reserva' heeft ten minste drie jaar gerijpt waarvan in ieder geval een jaar in een houten vat. Rioja's met de aanduiding 'gran reserva's' zijn wijnen die pas verkocht mogen worden als ze minstens twee jaar op vat hebben gelegen en daarna nog drie jaar rijping op ties hebben gehad. "5ILBAD BURGOS X AllerHande 95

Allerhande | 1993 | | pagina 95