VERBORGEN 'Let op Vet'- campagne Te veel vet eten is niet goed. Omdat vetten vaak in produkten Verborgen' zitten (bijvoorbeeld in noten, kaas, snacks en zoutjes), valt het niet mee om voor uzelf vast te stellen hoe het zit met uw persoonlijke vetconsumptie. AllerHande probeert u wat meer houvast te geven. Vet moet wel elke dag, maar met mate Hoe zit het met cholesterol? vetten Uit een grootscheeps onder- zoek onder de Nederlandse bevolking blijkt dat 80% van de mensen te veel vet tot zich neemt. Naar aanleiding van dit onderzoek adviseert de Voedingsraad de vetconsump tie terug te dringen. (De Voe dingsraad is het adviesorgaan van de overheid op het gebied van voeding en voedselvoor- ziening.) Om wat aan overmatige vet consumptie te doen is in 1991 de 'Let op Vet'-campagne van start gegaan. Het doel van de campagne is strak omschre- ven: na vier jaar campagne voeren moet de vetconsump tie met 10% zijn verminderd. Bovendien moet de vetsamen- stelling veranderen. Om goede keuzes te kunnen maken, is het handig om iets meer te weten over vetten. Vetten zijn net zo onmisbaar als eiwitten, koolhydraten en vitaminen. Vetten zijn zelfs drager van onmisbare vitami nen (A, D en E). Ze geven langer een verzadigd gevoel, omdat de vetten de passage door de maag vertragen. En ze zorgen voor een isolatielaagje; om het lichaam en de organen op temperatuur te houden. Verborgen vetten In onder andere tussendoor- tjes, snacks en snoep zitten Verborgen' vetten: het oog In maart gaat de derde afleve- ring van de Let op Vet'-campag ne van start. In uw AH-super- markt ligt de brochure 'Lekker leven, lekker eten en lekker met minder vet voor u klaar. Een gebruiksvriendelijke brochure met onder andere recepten en een uitklapbare vettabel. Boven dien helpt het Postbus 51 spotje op televisie u in deze periode bijna dagelijks herin- neren aan de 'Let op Vef- actie. ziet ze niet, maar ze zijn wel degelijk aanwezig. Hierdoor kan het voorkomen dat iemand te veel vet binnen- krijgt, zonder dat de persoon in kwestie er erg in heeft. Te veel vet kan bijvoorbeeld tot overgewicht leiden. Te veel vet vergroot ook de kans op hart- en vaatziekten. In combinatie met deze ziekten worden vaak de termen 'cholesterol', 'linol- zuur' en 'meervoudig onverza- digde vetzuren' genoemd. Allemaal namen voor soorten vetten. Cholesterol heeft het lichaam nodig. Maar te veel choleste rol in het bloed vergroot de kans op hart- en vaatziekten. Cholesterol is een stof die ons lichaam uit de voeding haalt. Bijvoorbeeld uit cholesterol- rijke produkten zoals eieren en orgaanvlees. Maar het lichaam maakt ook zelf cho lesterol vatr de verzadigde vet ten. Deze vetten worden ook wel verzadigde vetzuren genoemd. Ze komen betrek- kelijk veel voor in produkten van dierlijke komaf zoals vet vlees, vette vleeswaren, gewone margarine, roomboter, kaas en melkprodukten. U kunt even- tueel de verzadigde vetten in uw voeding verminderen door halfvette, halfvolle of magere varianten van de genoemde produkten te nemen. Beter vet Het cholesterolgehaite in het bloed wordt niet verhoogd door de onverzadigde vetten of - vetzuren die in de voeding zitten. Onverzadigde vetten zijn in twee groepen te verde- len: meervoudig onverzadigde vetten en enkelvoudig onver zadigde vetten. De onverza digde vetten hebben een cho- lesterolverlagende invloed. Linolzuur behoort tot deze gunstige groep vetzuren. Ze komen vooral voor in plantaardige produkten zoals zonnebloemolie, mai'solie, sojaolie en dieetmargarines. In het algemeen kun je zeggen dat het verstandig is om onverzadigde vetten te verkie- zen boven verzadigde vetten. Maar bedenk erbij dat te veel vet - ongeacht van welke soort - nooit gezond is. Dieetprodukten kunnen u helpen bij het samenstellen van een goede vetbalans. Dit zijn produkten die rijk zijn aan onverzadigde vetten. A1 levert dieetmargarine evenveel Caiorieen en vetten als gewo ne margarine, de vetsamenstel- ling is wel anders en gunstiger: het is rijker aan meervoudig onverzadigd vet (linolzuur). Dieethalvarine is half zo vet als dieetmargarine en bevat dus ook minder Caiorieen. Halfvolle roomboter is minder vet dan roomboter en bevat dus minder Caiorieen. Dit vet is wel verzadigd vet. 'De bereiding van minder vette maaltijden is omslach- tiger.' Uit het onderzoeksrap- port van de 'Let op Vet'-cam pagne blijkt dat veel Neder- landers dit denken. Ten onrechte. Hieronder volgt een Iijst met tips om moeiteloos minder vet te gebruiken in de keuken. In een pan met anti-aan- baklaag is minder olie of mar garine nodig voor het bakken van vlees of vis. Bakken in een te grote (koeke)pan kost veel vet. Bij een pan die past bij het gerecht heeft u minder vet nodig. Mais vlees of vis kan zonder toevoegen van vet worden bereid onder de grill. In de magnetron kun nen veel gerechten worden klaargemaakt, zonder dat vet wordt toegevoegd. AllerHande 83

Allerhande | 1993 | | pagina 83