Lang houdbaar OOK A L S Krokante muesli wordt geroosterd Cornflakes: gestoomd, gedroogd, geplet en geroosterd LEKKER TUSSENDOORTJE Rice Krispies en Smacks worden gepoft Een goed ontbijt is het halve werk Cereals ook lekker tussendoor Uitgebreide keus muesli Tegenwoordig wordt veel aan- dacht besteed aan de smaak van muesli. Er wordt vaak extra gedroogd fruit en wat suiker toegevoegd. Om het 'stoffige' smaakje, dat muesli vroeger eigen was, te vermij- den worden de vlokken soms voorzien van een heel dun honing-suikersiroopje en daar- na pas gedroogd en vermengd met noten en rozijnen. Voor krokante muesli worden de vlokken voorzien van een wat dikker sirooplaagje en daarna in een hete oven ge roosterd. Een mengsel gemaakt van honing-suikersiroop, havervlokken, rijst en hazel- nootstukjes wordt tot krokan te koeken gebakken. Die koe- ken worden weer in stukjes gebroken. Na het roosteren of bakken worden de overige ingredienten door de krokante muesli gemengd. Naar gelang van de varieteit zijn dat rozij nen, gedroogde appeltjes, gedroogde tropische fruitsoor- ten, kokosvlokken of chocola- destukjes. Cornflakes wordt nog steeds volgens het eerder beschreven principe gemaakt, maar dan van mal'skorrels. Voor Corn flakes vezelrijk wordt ook tarwe gebruikt. Fruit'nFibre wordt van alleen tarwe gemaakt. De granen worden grof gemalen, op smaak gebracht met mout, suiker en zout en gaar gestoomd. De gestoomde granen worden gedroogd en door grote per- sen geplet. Daar na worden de vlokken geroosterd in enorme ronddraaiende ovens en ver- pakt. De Fruit'nFibrevlokken worden vermengd met rozij nen, kokosvlokken, gedroogde appel en banaan. Rice krispies en Smacks wor den gepoft: voor rice krispies worden hele rijstkorrels en voor Smacks hele tarwekorrels na toevoeging van mout, zout en suiker gestoomd, gedroogd en geplet. Hierna worden de korrels in ronddraaiende ovens gepoft en ontstaat de luchtige structuur. Een uitgebalanceerd ontbijt voorziet in de behoefte aan energie en voedingsstoffen. Na een nacht heeft het lichaam weer behoefte aan energie en vocht. Een ideaal ontbijt bestaat uit zuivelpro- dukten, graanprodukten, fruit en daarbij iets te drinken. Dus bijvoorbeeld een boterham met kaas, een appel en een kopje thee. Ontbijtgranen zijn een uitstekend alternatief, met (halfvolle) melk, yoghurt of karnemelk. Een glaasje sinaas- appelsap erbij en u heeft een verantwoord ontbeten. Ook voor kinderen zijn ont bijtgranen een goed alterna tief. Zij vinden deze cereals vaak lekkerder dan brood of pap en krijgen zo ongemerkt toch voldoende melk binnen. Met name de speciale kinder- cereals zijn voor hen gewoon een feest. De pandabeertjes van Liga zijn volgens voe- dingskundige eisen samenge- steld en leveren een verant woord ontbijt. De beertjes worden net als de ontbijtgra nen met melk gegeten. Alle ontbijtgranen leveren waardevolle voedingsstoffen: koolhydraten, plantaardige eiwitten, voedingsvezel, vita- mine B1 en B2 en belangrijke mineralen zoals magnesium en fosfor. De produkten zijn vetarm. De melk, waarmee de cereals gegeten worden, zorgt voor eiwitten en kalk. Eet de cereals het liefst met halfvolle melk of magere yoghurt. Een ontbijt met cereals levert meestal minder vet en meer koolhydraten dan het traditio- nele ontbijt van een boterham met kaas en een kopje thee. Krokante muesli en kinder- cereals zoals Frosties, Choco- pops en Smacks bevatten sui ker, maar niet meer suiker dan een boterham met jam en een kop thee met suiker. Muesli, krokante muesli, Cornflakes vezelrijk, Fruit'nFibre, Hearts en Weetabix zijn rijk aan voe dingsvezel. Het zijn uitsteken- de produkten om een goede stoelgang te bevorderen. Cereals zijn niet alleen lekker als ontbijt, maar ook als toet- je. Krokante muesli, Crunchy nut cornflakes en Chocopops zijn bijvoorbeeld een leuke en lekkere garnering van een kommetje via of vruchten- yoghurt. Met name krokante muesli, Hearts en de kinder- cereals zoals Chocopops, Smacks en Panda's zijn ook geschikt als knapperig tussen- doortje in de pauze of na school. Cornflakes en krokan te muesli kunt u in gerechten verwerken. Bijvoorbeeld voor een krokant laagje op een ovenschotel, een knapperig paneerlaagje rond vis of kip. Of strooi eens wat krokante muesli over een salade. Het aanbod aan ontbijtgranen is enorm toegenomen. Naast muesli, cornflakes en rice kris pies zijn er veel nieuwe soor- ten bijgekomen. Met name krokante muesli is heel popu- lair. Daar variaties op met toe- voegingen zoals appel, tro- pisch fruit en chocolade. Er zijn diverse merken met kro kante muesli: Cruesli van Quaker Oats, Crunchy van Jordans en Ceroyale. Ook op cornflakes zijn er nieuwe variaties met toevoeging van vezels (AH), gedroogd fruit of noten; Fruit'nFibre en Crun chy nut cornflakes (Kellogg's). Voor kinderen is er keus te over uit cornflakes met een suikerlaagje (Frosties, Kel logg's), rice krispies met een chocolade laagje (Chocopops, Kellogg's), gepofte tarwekor rels met een caramellaagje (Smacks, Kellogg's) en Panda beertjes (Liga) in de smaken: vanille, choco en honing. Voor een extra vezelrijk ont bijt zijn er Weetabix (tot bis cuits samengeperste tarwe- vlokken) en Hearts (jordans): kleine hartvormige figuurtjes van haver- en tarwezemelen. Ongeopende pakken muesli en andere 'cereals' zijn houdbaar tot de 'tenminste houdbaar tof datum. Bij aankoop ligt die datum vaak nog ver in het verschiet. Geopende pakken moet u droog en koel bewaren. Muesli en cereals blijven het lek- kerst als u ze overdoet in een goed afsluitbare trommel. Ook dan blijven de cereals nog zeker enkele weken goed. AllerHande 79

Allerhande | 1993 | | pagina 79