Er zijn veel soorten worst die, behalve lekker op de boterham, ook heel smakelijk bij een 'warme maaltijd' zijn. Salami is een van oor- sprong Italiaanse, droge worstsoort, gemaakt van varkensvlees, rundvlees (en spek) en gekruid met knoflook. Salami wordt als hele worst van 250 gram, gesneden en verpakt verkocht. Een hele salami kunt u zeker enkele weken, tot de uiterste houdbaarheids- datum, buiten de koel- kast bewaren. Bewaar gesneden salami niet lan- ger dan een week in de koelkast, in een goed afgesloten koelkastdoos. Chorizo is een kleine droge worst uit Spanje. Chorizo wordt gemaakt van rauw varkensvlees dat sterk gekruid en lichtgerookt wordt. Chorizo is gesneden en als heel worstje verkrijg- baar. Bewaar gesneden chorizo in een goed afgesloten koelkastdoos om te voorkomen dat de geur zich door de koel kast verspreidt. Chorizo is zo een week houdbaar. Rookworst, of eigenlijk Gelderse rookworst, is echt Nederlands en wordt gemaakt van rundvlees, mager var kensvlees en spek. Rookworst wordt gedroogd en licht ge- rookt. Er is verse rook worst en vacuiimverpak- te rookworst. Verse rookworst moet voor gebruik eerst geweld worden, 25 minuten in ruim water tegen de kook aan. Vacuiimver- pakte rookworst is al gaar. Verse rookworst is circa een week houd baar. Er zijn rookwor- sten van 100 gram, 250 gram en 350 gram. Leverworst is heel po- pulair als broodbeleg of als snack tussendoor. Deze zachte worst wordt gemaakt van varkens vlees, lever en spek. Er zijn veel verschillende soorten leverworst: sla- gersleverworst, smeer- leverworst, Saksische leverworst, leverkaas, Hausmacher en Berli ner. Leverworst is in de koelkast ongeveer een week houdbaar. Frankfurters zijn lange knakworsten en werden in 1852 door een slager in Frankfurt uitgevon- den. Frankfurters zijn in blik verkrijgbaar en lang houdbaar. Is het blik eenmaal open, dan kunt u de worstjes goed ver pakt in een koelkastdoos of folie nog enkele dagen in de koelkast bewaren. Bloedworst is waar- schijnlijk een van de oudste worstsoorten. Deze worst wordt gemaakt van varkens- bloed, spek en bindmid- del en wordt pittig gekruid met kruidnagel, kaneelpoeder en piment. Bakbloedworst is een heel fijne, donkere bloedworst, waaraan extra rogge- of tarwe- meel is toegevoegd, zodat de plakken tijdens het bakken niet uit elkaar vallen. In de koel- vitrine vindt u bakbloed worst verpakt per 500 gram en per kilo. Bloed worst kunt u in een koelkastdoos nog vier dagen in de koelkast bewaren. AllerHande 65

Allerhande | 1993 | | pagina 65