rm Met eigen ogen zien Trappist- en abdijbier Zware blondine Witbier Amberkleurige ales BeueVi rode kleur. Dit bier tot degustatiebier maken is een kwestie van durven. Maar wie zich eraan waagt, loopt wel de kans er 'verliefd op te vallen', zoals sommige Belgen zeggen. De uitvinding van het bierbrouwen is te dan- ken aan Middeleeuwse monniken, die niet alleen bier brouwden omdat het lekker is, maar ook om gezond- heidsredenen. Tot ver in de vorige eeuw werd bier namelijk ook gedronken omdat het drinkwater onbetrouwbaar was en menige epidemie ver- spreidde. Anno nu drin- ken we weer bier omdat het lekker is. Het aardige is, dat we daartoe steeds vaker terugvallen op bie- ren zoals ze al door die oude monniken gebrou- wen werden! We doelen op trappis- tenbieren (in de wande- ling 'trappist' genoemd) en abdijbieren. Een belangrijk verschil tussen deze twee is de plaats waar gebrouwen wordt. Trappist komt nog altijd uit de brouwerij van een trappistenklooster. In Belgie zijn er momenteel nog vijf in bedrijf. Bij AH kunt u onder meer terecht voor echte trap- pistenbieren zoals Chi- may (bitter-zoet met blauwe dop), Westmalle Dubbel (rins-zoet) en Westmalle Tripel (bitter- zoet). Abdijbier daarentegen wordt gebrouwen in gewone brouwerijen, maar altijd naar het recept van de abdij waar Belle-Vue kriek: een fruitige dorstlesser. Westmalle Tripel en Chlmay: bitter-zoete 'trapplsten'. Leffe Triple: vol, lets bitter en zwaar (8% alcohol) van smaak. het betreffende bier is 'uitgevonden'. Ook op dit gebied heeft AH een paar mooie types in huis. Twee specialiteiten bijvoorbeeld waarvan de receptuur ooit werd ontwikkeld in de abdij van Leffe (anno 1240). Leffe Dubbel, dat offi- cieel overigens Leffe Bruin heet (die naam staat ook op het etiket) is een zoet, vol bier van hoge gisting met 6,5% alcohol. Leffe Tri ple is iets bitterder en zwaarder (8%). Wat de zware blonde bieren betreft heeft AH een beroemdheid in huis met Duvel, een speciaal- bier van hoge gisting van de befaamde brouwerij Moortgat. Lekker vol, een beetje bitter en 'makkelijk' in het gebruik. Het verhaal wil dat dit bier ooit aan z'n naam kwam toen een medewerker in de brou werij het voor het eerst proefde en de onsterfelij- ke woorden sprak: 'Dit is een duivel van een bier'. Zo kwam men op Duvel, wat Vlaams is voor duivel en ook in het Nederlands geen onbekende term is. In Belgie wordt dit bier vaak net zo koud geser- veerd als een gewoon pilsje. De ware liefheb- ber vindt echter dat Duvel beter tot z'n recht komt bij 12 tot 13 °C, ofwel de 'natuurlijke kel- dertemperatuur'. In de afgelopen jaren is het witbier herontdekt en ook in Belgie is men daar een beetje onderste- boven van. Dit 'mistig' Hoegaarden: een verfrissend en dorstlessend witbier. Duvel: een 'zware blonde' van hoge gisting. Wie met eigen ogen wil zien hoe Belgische speciaalbieren gemaakt worden, is van harte welkom in de Belgische brouwerijen Belle-Vue: De Launoystraat 58-60, 1080 Brussel, Belgie, tel. 09-3224101935. En De Kluis, de brouwerij waar het beroemde Hoegaarden witbier wordt gebrouwen. Stoopkensstraat 46, 3320 Hoegaar den, Belgie, tel. 09-3216767676. En dan hebben we in eigen land natuurlijk ook het boeien- de en gezellige Biermuseum De Boom, waar u veel over bieren aan de weet komt en vervolgens tot een proef- rondje kunt besluiten in het museumcafe of's zomers op het aan het water gelegen terras. Adres: Houttil 1, Alkmaar. De openingstijden verschillen per seizoen; even bellen dus: 072-113801. Gezien de drukte is het aan te raden, bij een bezoek aan bovenstaande brouwerijen, tijdig te reserveren. Speciale Palm en DeKoninck: koperof 'amberkleurig' fris bier. witte bier van hoge gis ting (waarvoor zuiver water wordt gebruikt) bestaat namelijk al heel lang en leidde een tame- lijk onopvallend bestaan. De herontdekking begon bij studenten in Wallonie en breidde zich allengs uit naar Vlaande- ren en nu ook naar Nederland. Hoe tradi- tioneel ook, het bleke, ietwat troebele witbier heeft iets heel eigentijds. Waar'm dat precies in zit, is niet helemaal dui- delijk. Wel staat vast dat er behalve tarwe en gerst ook kruiden en specerij- en aan witbier te pas komen en niet te verge- ten: o.a. sinaasappel- schilletjes. Mede daar- door is witbier zeer ver frissend en dorstlessend. Koel serveren dus. AH heeft drie van die rins- frisse witbieren in het assortiment: Hoegaar den, Dentergems en Steendonk. Alledrie echte Belgische witbie ren, met onderlinge nuanceverschillen door het gebruik van kruiden. Wie witbier nog niet kent, zou dus een kleine proeverij op touw kun- nen zetten om erachter te komen welke van de drie uw voorkeur heeft. De Koninck en Speciale Palm zijn op de bieraf- deling van AH de verte- genwoordigers van de Belgische ales. In Enge- land worden alle bieren van hoge gisting 'ale' genoemd, maar in Belgie ligt dat duidelijk anders. De amberkleurige Belgi sche ales worden niet van tarwe gemaakt, maar vrijwel uitsluitend van gerst. En hop uiteraard. De Koninck is een klas- sieker die net als de brouwerij typisch bij Antwerpen hoort, waar het vatten van een 'bol- leke' net zo gewoon is als bij ons een pilsje. De Speciale Palm - in de wandeling kortweg Palm genoemd - dateert uit de jaren twintig, is minstens zo fris als De Koninck, maar heeft een iets meer uitgesproken smaak van geroosterde mout. Belgi sche ale wordt koel gedronken. En wat de kleur betreft: de een denkt aan amber, de ander aan koper. Hoe dan ook: de kraag is hel- der wit en dicht. Som- migen spreken van Bel- gisch kant. 1833 AllerHande 57

Allerhande | 1993 | | pagina 57