NIEUW VAN DROSTE, CREME PASTILLES. Serveertips rf Melkchocolade met een overheerlijke praline-vulling. Proef snel deze nieuwe smaak van Droste. HET VERSCHIL IS DAT 'T VAN DROSTE IS. B E L G I S C H Gueuze: koperkleurig en rins Kriek Iambic en Verboden Vrucht i bier zo bijzonder en populair dat ze niet mogen ont- breken. Ons rondje langs de top pers der speciale bieren begint in de buurt van de Belgische hoofdstad. De vallei van de Zenne - een riviertje ten westen van Brussel - is het gebied van de gueuze. Hier en nergens anders kunnen brouwers dit (wettelijk beschermde) bier maken. Er zit name- lijk gist in de atmosfeer. In het brouwproces wordt geen gekweekte gist gebruikt, want de gueuze 'plukt' die natuurlijke gist in een pril stadium zelf uit de lucht. Daarom wordt dit bier ook wel 'bier van de spontane gisting' ge- noemd. De ramen van de brouwerij staan hier aitijd open, zodat het wonder van de gueuze zich kan voltrekken. Maar op dat moment is er nog geen sprake van gueuze. Na maanden gisten en rijpen in eiken- houten vaten onstaan er Iambics. Meervoud, want elk vat bier ont- wikkelt zo zijn eigen smaak. Er zijn op een gegeven ogenblik dus evenveel Iambics als er vaten in de kelder staan. Wanneer de keldermees- ter oordeelt dat de tijd rijp is, gaat hij die Iam bics met elkaar mengen (versnijden). Uit zo'n 'huwelijk', waarbij het meestal om meer dan twee partners gaat, ont- staat dan een gueuze Iambic, die aitijd dezelf- de kwaliteit en smaak bezit. Voor gueuze Iam bic geldt dat het bier koperkleurig en rins van smaak moet zijn. De Iambics, die je basis- bieren zou kunnen noe- men, liggen ook ten grondslag aan kriek Iam bic. Een komische naam misschien, maar elke overeenkomst met een bekende stripfiguur berust op toeval. En kriek is een gewoon, maar iets minder gang- baar Nederlands woord voor kers. Kriek Iambic is dus kersenbier. Om die friszure, roodschui- mende drank te maken, voegen brouwers kersen aan de Iambics toe als deze nog in de vaten ver- toeven. Op dezelfde manier als bij gueuze zorgt de keldermeester voor een juiste versnij- ding die tot de kwaliteit leidt die de liefhebbers van dit fameuze kersen bier gewend zijn. Op dezelfde manier worden ook andere vruchtenbie- ren gemaakt, waarvan vooral de rose-rode framboise steeds popu- lairder wordt. Nu we het toch over fruitig bier hebben, kun nen we niet om De Ver boden Vrucht heen. A1 is dit speciale bier geen gueuze-vruchtenbier, maar een abdijtype van hoge gisting. Bijzonder is het wel. Niet vanwege de weinig om het lijf hebbende personen die het etiket sieren (naar een schilderij van Rubens), maar vooral om de voile, zoete, krui- dige smaak en de diep- Speciaalbieren smaken het best bij 12 °C, met uitzonde- ring van witbieren en Belgische ales die beter tot hun recht komen bij 6 a 8 °C. Gebruik brandschone, droge glazen (alleen voor witbier en ale spoelt u ze om). Houdt het glas iets schuin en schenk het bier rustig in. Zo ontstaat er een mooie schuimkraag eh komt er geen bezinksel in het glas. Som- mige speciaalbieren gisten namelijk na op ties. Mocht er toch iets in uw glas komen, dan is dat geen ramp. Het gaat om pure gist. Belgen gieten het restje vaak in een borrelglas om zo een 'vloeibare gistpil' tot zich te nemen! Wilt u volledig van speciaalbieren genieten zoals Belgen dat doen, let dan eens op de speciale glazen die in de grotere AH-winkels regelmatig verkrijgbaar zijn. Het moderne witbierglas van Hoegaarden bijvoorbeeld of de bokalen voor Duvel, Gueuze van Belle-Vue en het trappistenbokaal van Westmalle. 56 AllerHande

Allerhande | 1993 | | pagina 56