Zo kunt u zelf gistdeeg maken Niet bakken, wel garen in de magnetron De zoete broodjes van AH Bij Albert Heijn kunt u keuze maken uit de volgende soorten zoete broodies: krentebollen (per stuk en verpakt), rozijnentimpen (verpakt), gewone koffiebroodjes (verpakt). De volgende zoete broodjes zijn in overwegenc de grotere Albert Heijn-winkels verkrijgbaar: Bereiden: In steelpan melk ver- warmen tot handwarm. In kom broodmix en gestampte muisjes door elkaar scheppen. Melk en boter toevoegen. Deeg kneden en twee keer ca. 15 minuten laten rijzen (volgens gebruiksaanwijzing op verpakking). Bakplaat invetten. Aanrecht bestuiven met bloem. Deeg in 8 porties verdelen. Van elke portie deeg dunne rol van ca. 25 cm leng- te rollen. Losse knoop in deegrollen maken en op bak plaat leggen. Afdekken met plasticfolie. Op warme plaats nog ca. 30 minuten laten rij zen. Intussen oven voorver- warmen op 200 °C of gas- ovenstand 4. In kommetje ei loskloppen. Deegknopen bestrijken met ei. In midden van oven in ca. 20 minuten goudbruin en gaar bakken. Broodjes iets laten afkoelen. Bereiden: ca. 1 uur en 30 minuten Prijs per stuk: ca. f 0,40 Bevat per stuk: 200 Calorieen vet 6 g- eiwit 6g - koolhydraten 30 g De meeste broodsoorten worden gemaakt van gistdeeg. Dit is een elastische deegsoort waarin gist het rijsmiddel is. Om het deeg soepel te maken, wordt het gekneed tot het niet meer plakt. Daarna moet het op een warme plaats rijzen. Door de warmte en doordat gist reageert met zetmeel, vormt zich koolzuurgas in het deeg, waardoor het deeg vanzelf uitzet. In de recepten voor de broodjes wordt kant-en- klare broodmix gebruikt. Dit is een mengsel dat bestaat uit bloem, gist, zout en nog enkele hulp- stoffen. U kunt het deeg ook zelf maken. Vervang V2 pak witbroodmix dan door 250 g tarwebloem en Vi pak bruinbroodmix door 150 g volkorenmeel en 100 g tarwebloem. Voeg IV2 theelepel zout en V& zakje gedroogde gist toe. Ga verder te werk zoals in de recepten staat aangegeven. De rijstijd wordt wel iets langer: twee keer ca. 30 a 45 minu ten, totdat het volume van het deeg ongeveer verdubbeld is. Albert Heijn heeft twee soorten gedroogde gist in het assortiment: gist van Oetker, kunt u zo door de bloem mengen en gist van Baukje, moet u eerst oplossen in lauw waterjnet een beetje suiker. chpcoladecroissants, notenstrikjes, Deense kra- kelingen, ropmkorfjes, rum/rozijnen- ruiten en verschillende socrten donuts. Voor het bakken van broodjes is de magnetron niet geschikt. U kunt de broodjes er wel gaar in maken. U krijgt dan hetzelfde effect als bij gestoomde broodjes: er ontstaat geen korstje en de broodjes worden niet bruin. Leg de broodjes in een cirkel op een plat bord of platte magnetron- bestendige schaal. Verwarm ze onafgedekt ca. 1V5 minuut per broodje op ca. 500 Watt. In de combinatie-magnetron kunt u wel grote bro- den bakken, maar voor kleine broodjes is hij min der geschikt: die zijn dan na ca. 10 minuten wel gaar maar nog niet bruin genoeg. U moet de broodjes daarna nog even in de oven laten staan, zonder dat u de magnetron hebt ingeschakeld. Op deze manier is er weinig tot geen tijdwinst. AllerHande 17

Allerhande | 1993 | | pagina 17