braadzak Lekker Wat zijn meervoudig onverzadigde vetzuren? Onlangs verschenen Wat is tourneren VROLIJKE BLOEIERS IN FELLE KLEUREN TEST UW KOOKKENNIS Antwoordmogelijkheden o Met een speciaal mesje worden reepjes van de schil gesneden van bijvoorbeeld komkommer of citroen. Ver- volgens snijdt men deze in plakjes, zodat de randjes mooi gekarteld zijn. Met een speciaal mesje worden bijvoorbeeld wortel- tjes en kleine aardappeltjes tot keurige, gelijke stukjes gesne den. Meestal zijn de stukjes ovaal van vorm, soms ook rond of druppelvormig. Met een scherp, lang en dun mes zonder kartels wordt groot vlees, wild of gevogelte in plakken gesneden en op een schaal gelegd. (Oplossing op bladzijde 66.) Vetzuren zijn de bouwstenen van vetachtige stoffen. Door de chemische structuur wordt onderscheid gemaakt tussen verzadigde en onver zadigde vetzuren. Deze laat- ste groep wordt weer onder- verdeeld in enkelvoudige en meervoudige onverzadigde vetzuren (MOV's). Als over MOV's wordt gespro- ken, wordt daar meestal linolzuur mee bedoeld. Min der bekende MOV's zijn lino- leenzuur en arachidonzuur. Uit onderzoek is gebleken, dat linolzuur een gunstige invloed heeft op het choleste- rolgehalte in ons bloed. Rijk aan linolzuur zijn: plantaardi- ge olie (zoals mai's- en zon- nebloemolie), verschillende merken dieetmargarine, hal- varine en andere produkten, waaraan meervoudig onver zadigde vetzuren zijn toege- voegd. Dit staat aitijd op de verpakking aangegeven. Overigens: ook enkelvoudig onverzadigde vetzuren (EOV's) hebben een gunstig effect op het cholesterolge- halte in het bloed. VOOR DE LIJN minder cmlarietn Titel: Lekker voor de lijn Door: Good Housekeeping Uitgeverij: Kosmos Prijs: f 29,90 ISBN: 9021518473 Dit praktische kookboek is gemaakt door de koks van 'Good Housekeeping'. In Groot-Brittan- nie en de Verenigde Staten is 'Good Housekeeping' een zeer degelijk instituut. Men geeft bla- den en boeken uit, alle recepten die erin staan zijn door eigen medewerkers uitgebreid getest. Wie op zoek is naar een betrouw- baar, maar tegelijk ook verrassend kookboek voor de 'slanke lijn' moet dit boek in de boekhandel zeker eens bekijken. De recepten komen uit alle delen van de wereld, toch zijn de gebruikte ingredienten goed verkrijgbaar. Af en toe zijn de recepten voor begin- nende kokers te moeilijk. Titel: Welk dieet? Door: Klaus Oberteil Uitgeverij: Schuyt Co Prijs:29,50 ISBN: 9060973119 p De ondertitel van dit boek is een leuke: 'Een wegwijzer door de jungle van slankmakers'. Het is dan ook een uitgebreid naslagwerk geworden. De schrijver bespreekt maar liefst 47 in ons land gangbare afslankdieten. Elke bespreking sluit hij af met een duidelijk over- zicht, waarin de plus- en minpun- ten op een rijtje gezet worden. Zeker in januari is het druk in de 'jungle' van de slanke lijn. Wie eerst duidelijkheid wil om daarna aan een dieet te beginnen, heeft met dit boek een gids in handen. Het lijken net kleine feestlichtjes, de primulaatjes. Ze zor- gen voor een kleurig accent in huis. Primula betekent 'de eerste' en dat zijn ze natuurlijk ook: de allereerste voorbo- des van de lente. Ze hebben prachtige namen. De zalm- roze heten bijvoorbeeld 'Beautd de Nice' en de donker- paarse 'Cote d'Azur'. Primulaatjes zijn geen veeleisende planten. Voor een rijke bloei hebben ze een koele plaats en regelmatig water nodig. Ze staan liever niet in de voile zon. Na de bloei kan de plant in de tuin. Volgend voor- jaar haalt u ze dan eventueel weer binnen. AllerHande 5

Allerhande | 1993 | | pagina 5