TOPPERS IN DE WINTER Op de AH Groente- en fruitafdeling geen winterdepressies! Integendeel, 't ziet er daar deze maanden juist extra fleurig uit met al die helder oranje en gele vruchten. Chico sinaasappels uit Spanje Mandarijnen fris als tussendoortje Witte en rode grapefruits Sinaasappel Al is citrusfruit het hele jaar door te koop, het topseizoen ligt toch midden in de winter. En dat komt goed uit, want juist nu kunnen we wel wat extra vitamines gebruiken. 't Blijft dit citrusseizoen trou- wens niet bij sinaasappels, grapefruits, mandarijnen en citroenen. U zult ook steeds vaker wat minder bekende citrussoorten zoals pomelo's en sweeties aantreffen. We laten ze hier allemaal de revue passeren. De citrusfamilie is zeer uitge- breid. Door kruisingen en spontane veranderingen ont- staan steeds weer nieuwe varieteiten. Zo is de sinaasap pel waarschijnlijk ooit ont- staan uit een pompelmoes (de stamvader van alle citrus- vruchten) en een mandarijn. AH voert het meeste citrus- fruit in uit Spanje onder het eigen merk Chico. Met plan- tages in verschillende klimaat- zones en vroege en late rassen kan AH er van eind oktober tot in juli citrusfruit vandaan halen. Ook perssinaasappels (Salustiana's, Valencia late) komen deze maanden uit Spanje. Kwaliteit staat daarbij natuurlijk altijd voorop. Mochten de Spaanse sinaasap pels door weersomstandighe- den begin november nog niet rijp zijn, dan voert AH ze toch liever nog even in uit landen van het zuidelijk halfrond (Argentinie, Brazilie). Want citrusfruit wordt rijp van de boom geknipt en vers ver- kocht. Mandarijnen zijn, veel meer nog dan sinaasappels, echt winterfruit, al kunt u tegen- woordig ook in de zomer mandarijnen kopen. Manda rijnen lenen zich bij uitstek als fris tussendoortje en pauze- hapje voor kinderen. 't Spaan se mandarijnenseizoen start begin oktober, terwijl eind oktober de eerste Satsuma's komen. Oorspronkelijk komt de Satsuma mandarijn uit Japan. Deze mandarijn is vrij plat van vorm, heeft een nog wat groenige schil en bevat Mandarijn ten geen pitten en zijn zoet van smaak. Met vrij nieuwe mandarijnenrassen (Hernan- dina en Fortuna) kan het Spaanse mandarijnenseizoen tot in maart worden verlengd. geen pitten. De smaak is fris- zuur. In november komen ook de zo populaire Clemen tines in de winkel. Clemen tines hebben een diep oranje, makkelijk pelbare schil, bevat- Witte grapefruit Rode grapefruit Grapefruits zijn al lang geen bijzondere citrusvruchten meer, maar liggen het hele jaar door in de winkel. In dit win- terseizoen komen de grape fruits, zowel de witte (of gele) als de rode, uit Israel of de 56 AilerHande

Allerhande | 1993 | | pagina 56