met oetnbcY Stemgember is topkwaliteit Veelzijdige smaakmaker Gember bij AH BANANENMOUSSE MET GEMBER (nagerecht, 4 personen) 1 banaan, 1 eetlepel citroensap, 3/4 dl Dubbeldrank mandarijn-banaan, 1 zakje gelatinepoeder a 13 g (Imperial), 8 eetlepels gembersiroop (Royal Mail), 'A liter slagroom, 2 eetlepels witte basterdsuiker, 20 bolletjes gember, (4 takjes munt), 88 AllerHande spuitzak met grove kartelmond berbolletjes en de gesneden bakgember. Natte gember wordt 00k van de gemberwortel gemaakt. De wortel wordt schoongeboend of geschild en dan gekookt. Als de wortel zacht is, wordt er een suikerstroop over geschonken. Pas als de suiker stroop helemaal in de gember is getrokken, wordt de gember verpakt in potten of vaten. Natte gember komt bijna altijd uit China. Ook de gem ber verkrijgbaar bij AH komt daarvandaan. Uit de beste, mooiste delen van de gemberwortel wordt de stemgember gehaald. Meestal wordt de gember in bolletjes uit de wortel gestoken. Stem gember is heel geurig en heeft een zachte smaak. Stemgem ber mag eigenlijk nooit scherp smaken en er mogen geen vezelige gedeelten in voorko- men. Uit het deel van de gem berwortel dat net geen stem gember kan leveren, worden de bolletjes gestoken die iets minder fijn van smaak zijn. Dat wat overblijft, wordt fijn- gesneden en als gesneden gember of bakgember ver- kocht. Gembersiroop is de suikerstroop waar de gember- bolietjes in hebben gelegen. Kristalgember is goed uitge- lekte, gekonfijte gember die door kristalsuiker is gehaald. Kristalgember smaakt heerlijk bij de koffie of bij de thee. Fijngesnipperde gemberwortel en gemberpoeder zijn in de Aziatische keuken onmisbaar. Vlees wordt bijna altijd met wat gember gestoofd, groente- gerechten worden met gember op smaak gebracht en in gebak wordt gemberpoeder verwerkt. Bij ons is vooral de gekonfijte gember heel bekend. Een blokje kaas met een stukje gember is een favo- riet borrelhapje, gemberbolle- tjes met (ongeslagen) slag- room wordt wel als dessert gegeven en verder wordt gekonfijte gember in allerlei soorten gebak en nagerechten verwerkt. Gekonfijte gember geeft zoete gerechten een pikante smaak. En een scheut- je gembersiroop in een dres sing maakt uw salade net even anders. AH heeft geen verse gember wortel (meer) in het assorti- ment. Wel is er gemberpoeder of djahe van verschiilende merken te vinden. Ook de natte gember is er van diverse merken. Onder het AH merk worden bolletjes stemgember in potten van 450 gram ver- kocht; de gesneden bakgem ber zit in potten van 250 gram. Ook is er gembersiroop (Royal Mail en Fiji) in flesjes van 3 dl verkrijgbaar.

Allerhande | 1992 | | pagina 88