HELE ZACHTE LAAGJES WORDEN SAMEN HEEL STERK. J L A,A/G Tomaten: veelzijdig te gebruiken Win met St Moret en oh croissants een van de 1000 trendy wekkers. Wat moet u doen? S P A A N S E Drie dagen na het plukken liggen ze in de winkel Stevige tomaten CA-11^ Stuur een streepjescode van zowel de AH croissants als van St Moret (Nature, Abricot, Raffine of Santesse), samen met een originele omschrijving van uw favoriete brunch op noar St Moret, Postbus 9600,4801 LS Breda (zie de aktieverpakking). tomaten Spaanse tomaten dus vleesto- maten. Eenmaal aangekomen op de plaats van bestemming, Alicante in Spanje, worden de zaadjes uitgezet in kassen en groeien ze in circa vier weken tot een plantje, dat vervolgens in de voile grond gezet wordt. Na een week of twee verschij- nen er bloementrosjes aan de kop, waaruit tomaten kunnen groeien door zelfbestuiving. Om bij de bestuiving een handje te helpen worden de trossen regelmatig 'getikt' ofwel 'getrild'. Intussen is het belangrijk de tomatenplantjes te 'dieven': de Valse' scheutjes tussen Stengel en blad moeten eruit geknipt worden, omdat deze anders de energie zouden verbruiken die de tomaten- plant nodig heeft om mooie voile tomaten te leveren. Als er meer dan tien bloemen aan een tros zitten, dan wordt het laatste stukje van de tros eraf geknipt. Dit gebeurt om de constante kwaliteit en grootte van de vrucht te handhaven. De plant moet ook 'bladge- trokken' worden: door steeds wat bladeren van de plant te Een wat saai of kleurloos uitziend gerechtje krijgt meteen een frisse en fleurige uitstraling door een garnering van tomaatplakjes of -partjes. Tomaten zijn ook uitstekend geschikt om te vullen. Hoi ze dan, na het kapje eraf gesneden te hebben, eerst voorzichtig uit met een theelepeltje. Laat ze omge- keerd op keukenpapier uitlekken. De uitgeholde tomaten kunnen gevuld worden met bijvoorbeeld een salade of eierpuree. Zo heeft u een lekker en fris borrelhapje. Door de tomaten te vullen met een (warm) vlees- of kipmengsel heeft u met wat salade erbij een complete maaltijd. Voor een tomatensalade rekent u op ongeveer 100 a 150 gram per persoon en voor gestoofde, gebakken of gegrilde tomaten ongeveer op 200 a 250 gram. halen, krijgt de plant voldoen- de lucht en licht to zijn de rijpe tomaten beter te zien voor de tomatenplukkers. Zo krijgt de zon ook invloed op de smaak. Voor de voortdu- rende kwaliteit van de tomaat is het van belang dat ze op tijd worden geplukt. Niet te rood bijvoorbeeld, want dan komen ze overrijp in Nederland aan. Tot slot is het zaak de toma ten ze snel mogelijk vanuit Spanje naar Nederland to natuurlijk naar Albert Heijn te vervoeren. En dat functio- neert prima, want drie dagen na de pluk liggen de tomaten van Spaanse bodem in de win- kels van Albert Heijn. Een verse, rijpe tomaat is ste- vig en strak. Tomaten moet u niet in de koelkast bewaren. Een koele plaats, bijvoorbeeld de kelder of een koele kast, is bij uitstek geschikt om de top- kwaliteit van de Spaanse tomaat zeker drie dagen te handhaven. Als de tomaten overrijp zijn geworden, kunt u er altijd nog een heerlijke tomatensoep (of tomatensap) van maken. Tomaten leveren weinig Calorieen, slechts 16 Calorieen per 100 gram. Bovendien is de tomaat leve- rancier van vitamine C. AllerHande 69

Allerhande | 1992 | | pagina 69