De voedingswaarde van rijst Rijstsoorten bij Albert Heijn Bewaren van rijst RIJST OP DE G E N O M E N Rijst koken Snelle en nog snellere rijst Rijstbuiltjes korrel - Wilde witte rijst is een mengsel van witte rijst met wilde rijst. Wilde rijst is een rietsoort en groeit, zoais de naam al zegt, in het wild langs meren en rivieren in Noord- Amerika en Oost-Azie. Het heeft lange, dunne, bruin- zwarte korrels met een specia- le, wat nootachtige smaak. Omdat deze rijst niet ver- bouwd wordt, is hij erg kost- baar en daarom mengt men hem met witte rijst. - Basviatirijst is een geurige, langkorrelige rijstsoort met een voile smaak, afkomstig van het gebied aan de voet van het Himalaya gebergte. - Pandanrijst is een langkorre lige rijstsoort die wordt ver- Rijst is Calorie-rijker dan aardappels. Ca. 200 gram gare rijst bevat ca. 300 Calorieen. Een ver- gelijkbare portie gekookte aardappels bevat ca. 170 Calorieen. Zilvervliesrijst bevat minder Calo rieen (ca. 270 per portie van 200 gram). Daarnaast bevat rijst wat eiwit en vitamine Bl. Zilvervliesrijst bevat meer vitamine Bl dan witte rijst en levert ook meer voedingsvezels. bouwd in Thailand. Tussen de rijstplanten staat het geurige pandanblad. De wortels van de rijstplanten nemen deze geur op tijdens het groeipro- ces. Door de rijst te koken komt de geur weer vrij. In Thailand wordt deze rijst als een delicatesse beschouwd. Rijst neemt tijdens het koken water op. Om een goede droge rijst te krijgen moet u het met ongeveer 1V2 kopje water per kopje rijst aan de kook brengen. Witte rijst heeft een kooktijd van ca. 20 minuten, zilvervliesrijst moet ca. 45 minuten koken. Kijk van tevoren altijd op de ver- pakking van de rijst voor de juiste bereiding. Om van rijst kortkokende rijst te maken wordt de rijst onder druk gedeeltelijk gaar gestoomd. Daarna wordt de rijst gedroogd en verpakt. Om de rijst verder gaar te maken hoeft het nog maar even gekookt te worden (ca. 8 minuten). Daarna moet de rijst nog wel ca. 15 minuten blijven staan voor hij gegeten kan worden. De totale berei- dingstijd is dus niet korter, maar kortkokende rijst is wel gemakkelijker te bereiden en kan niet aanbranden omdat hij in ruim water gekookt wordt. Er is zowel kortkoken de witte rijst als kortkokende zilvervliesrijst. De Basmatirijst en wilde witte rijst van Las sie zijn eveneens kortkokend. Sinds kort is er een rijstsoort die echt heel snel gaar is: rijst a la minute. Deze rijst heeft een kooktijd van ca. 20 secon- den en moet daarna nog ca. 5 minuten blijven staan. Ook deze rijst is voorgestoomd en gedroogd, maar op een dus- danige manier dat de korrels enigszins hoi zijn geworden, waardoor ze zeer snel water opnemen. Parboiled rijst Een andere manier van voor- stomen wordt gebruikt bij het produceren van parboiled rijst (Uncle Ben's). Deze rijst wordt eerst geweekt, dan onder druk voorgestoomd en vervolgens gepeld en geslepen. Tijdens het voorstomen ver- plaatst een deel van de vitami- nes en mineralen zich van de kiem van de korrel naar het meellichaam. Daardoor bevat deze rijst ook na het slijpen meer vitamines (vooral Bl) en mineralen dan andere gesle pen rijstsoorten. Bovendien krijgt de rijst door deze manier van voorstomen een specifieke smaak. Parboiled rijst moet in ruim water gekookt worden en zowel de witte als de zilvervliesrijst heb- ben een kooktijd van ca. 20 Rijst is er ook verpakt in kookbuiltjes. Deze builtjes bevatten 125 gram rijst: vol- doende voor 1 a 2 personen. U kookt de builtjes in ruim water. De rijst kan niet aan branden. Er zijn witte rijst en zilvervliesrijst in kookbuiltjes. U kunt dus verschillende soorten tegelijk koken. De rijst is kortkokend of parboi led. De kooktijd van kortkokende builtjes witte rijst is ca. 13 minuten, die van kortkokende zilvervliesrijstbuiltjes ca. 8 minuten. Parboiled witte rijst builtjes hebben een kooktijd van ca. 10 minuten, parboiled zilvervliesrijstbuiltjes ca. 20 minuten. De volgende rijstsoorten vindt u bij AH in de winkel. Droogkokende rijst: Surinaamse rijst en AH Siamrijst: dit zijn langkorrelige witte rijstsoorten, geschikt voor bij Chinese of Indische gerechten, goulash, ragout en dergelijke. Zilvervliesrijst (AH): voor dezelfde doeleinden geschikt als witte rijst. Grof gebroken rijst: op dezelfde manier te gebruiken als witte rijst. Het piakt alleen iets meer. Ook lekker als vulling in soep. Kortkokende rijst (AH, Flits, Lassie, Oryza): makkelijk te bereiden. Voor dezelfde doeleinden te gebruiken als droogkokende rijst. Kortkokende zilvervliesrijst (AH, Lassie, Oryza): makkelijk te bereiden en heeft een kortere bereidingstijd dan gewone zilvervliesrijst. Gebroken snelkookrijst kleeft wat meer dan gewone kortkokende rijst. Rijst a la minute (Oryza): in ca. 5 minuten klaar, dus echt heel snel. Voor dezelfde gerechten te gebruiken als droogkokende en kortkokende rijst. Parboiled rijst (Uncle Ben's): bevat meer vitami nes en mineralen dan andere witte rijstsoorten. Parboiled zilvervliesrijst (Uncle Ben's): bevat meer vitamines en mineralen dan andere zilver- vliesrijstsoorten, Basmatirijst (Lassie): geurige langkorrelige rijst, lekker bij de rijsttafel en bij gerechten uit India. Pandanrijst (Silvo): geurige langkorrelige rijst, lekker bij Chinese en Thaise gerechten. Wilde witte rijst (Lassie): combinatie van bruinzwarte wilde rijst met witte rijst. Ziet er mooi uit en heeft een aromatische smaak. Lekker bij een verfijnd etentje of als salade. Papkokende rijst (AH): rondkorrelige witte rijst. Ideaal voor rijstepap, rijstevlaai en desserts. Rijstbuiltjes: met langkorrelige witte rijst (Las sie), zilvervliesrijst (Lassie), parboiled witte rijst (Uncle Ben's) of parboiled zilvervliesrijst (Uncle Ben's). Makkelijk te bereiden en afgepaste portie. Rijst is lang houdbaar. In een goed afgesloten ver- pakking op een droge plaats, blijft het zeker een jaar goed. Zilvervliesrijst is minder lang houdbaar. In de kiem van de rijstkorrel zit namelijk een beetje vet dat ranzig kan worden. Bewaar zilvervliesrijst niet langer dan ongeveer een half jaar. AllerHande 59

Allerhande | 1992 | | pagina 59