Pellen en slijpen Soorten rijst I-v IN W 1V1 -tL IN Rijst is steeds vaker een bijzondere rijstsoorten in het alternatief voor aardappels. Daar komt bij dat er tegenwoordig veel soorten rijst verkrijgbaar zijn, die met allerlei gerechten gecombineerd kunnen worden. 1. Langgraan of droogkokende rijst 2. Zilvervliesrijst 3. Grof gebroken rijst 4. Kortkokende rijst 5. Kortkokende zilvervliesrijst 6. Gebroken snelkookrijst 7. Rijst a la minute 8. Parboiled rijst 9. Parboiled zilvervliesrijst 10. Basmatirijst 11. Pandanrijst 12. Wilde witte rijst 13. Rondgraan of papkokende rijst Rijst is een graansoort die in tropische en subtropische gebieden groeit. Zo'n 5000 jaar geleden werd er al rijst verbouwd in Zuid-Oost Azie. Alexander de Grote bracht de rijst ca. 400 jaar voor Christus naar Europa en toen Amerika ontdekt werd, is men daar ook rijst gaan verbouwen. Het verbouwen van rijst kan op twee manieren. Meestal wordt de 'ruitte methode' gebruikt. Hierbij staan de planten in het water en wor- den ze voortdurend bevloeid. De rijst die wij hier kopen is rijst van de 'natte methode'. Bij de 'droge methode' staan de planten niet in het water. Deze methode wordt in de bergen toegepast en is alleen voor eigen consumptie. De rijstkorrels zitten in hal- men. Bij het dorsen worden de korrels uit de halmen gehaald. De gedorste korrels worden ook wel paddy (of padi) genoemd. Om deze kor rels zit nog een onverteerbaar laagje (kaf). In deze korrels zit de eigenlijke rijstkorrel. De rijstkorrels bestaan - net als een tarwekorrel - uit een kiem en een meellichaam met daar- omheen een zemel. Om de gedorste rijstkorrels beter eetbaar te maken wor den ze gepeld. Hierbij wordt het oneetbare omhulsel van de korrel gescheiden door de kor rels tegen elkaar te wrijven. De rijst die nu overblijft wordt zilvervliesrijst genoemd. De kleur van zilvervliesrijst is naar gelang het ras licht- tot donkerbruin. Door zilvervliesrijst tussen stenen te slijpen, verdwijnen de zemel en de kiem. Zo blijft alleen het meellichaam over en ontstaat er witte rijst. Tij- dens het slijpen breken een aantal rijstkorrels. Deze gebro ken korrels wordt gescheiden van de hele korrels en ten dele teruggemengd. Sommige mer- ken bevatten wat meer gebro ken korrels. Tijdens het koken van gebro ken rijst komt er zetmeel in het kookwater, waardoor de rijst wat plakkerig wordt. Gebroken rijst heeft een iets kortere kooktijd dan hele rijst en is bijvoorbeeld goed te gebruiken als vulling in soep. De rijst die bij ons het meest gegeten wordt, heeft een lange korrel. Langgraan (langkorre- lige) of droogkokende rijst heeft een dunne korrel, die ook na het koken droog blijft. De rijst kleeft niet aan elkaar. Voorbeelden van langkorrelige rijst zijn Thaise rijst en Suri- naamse rijst. Rondgraan (rondkorrelige) of natkokende rijst heeft een kort-ovale of ronde korrel. Rondgraan neemt meer water op dan langgraan en daardoor is de korrel na het koken zachter en kleven de korrels enigszins aan elkaar. Papko kende rijst is een voorbeeld van rondkorrelige rijst. U kunt er rijstepap van maken, maar bijvoorbeeld ook risotto. Naast bovenstaande soorten GT7 'XT /"v r T7 xt heeft Albert Heijn een paar assortiment. AllerHande 57

Allerhande | 1992 | | pagina 57