DIVERSE SOORTEN NU VOLOP VERKRI J GBAAR Niet moeilijk te bereiden Kalkoen en parelhoen, lekker en niet vet Poelepetaat: een ander woord voor parelhoen wild Vroeger werd er in Nederland eigenlijk alieen wild en gevo- gelte gegeten tijdens het jacht- seizoen en dan alleen nog door mensen die het konden betalen of zelf met weitas en geweer het veld op of het bos introkken. Met Kerstmis waagden meer mensen zich eraan, maar verder ging het niet. Die tijden van exclusieve luxe zijn definitief voorbij. Steeds meer mensen weten de zo heel eigen smaak van wild en gevo- gelte te waarderen. Bij Albert Heijn zijn in de herfst en de winter diverse soorten wild en gevogelte ver- krijgbaar. In veel gevallen gaat het om tarn wild. Tarn heeft een iets minder uitgesproken smaak dan wild. De milde smaak - die niet met andere vleessoorten te vergelijken is - wordt door kenners en begin ners gewaardeerd. In de Nederlandse restaurants staan wild en gevogelte tegen- woordig vrijwel altijd op de kaart. Het is misschien een stap om het ook thuis klaar te maken, maar moeilijk is het niet. Kijk maar naar de recep- ten op de volgende bladzijden. Zo raakt wild en gevogelte steeds meer ingeburgerd, zowel in de klassieke als in de moderne keuken. Jaarlijks eten we in Nederland 18 kilo kip per persoon. Daar- bij vergeleken nemen we van ander gevogelte zoals kalkoen, parelhoen en eend nogal klei- ne hapjes. Maar dat gevogelte steeds populairder wordt, staat vast. Van kalkoen eten we 2 kilo per persoon per jaar. En parelhoen weten we ook steeds meer te waarderen. Dat alles is niet zo gek, want behalve lekker is het vlees van gevogelte mooi mager, rijk aan eiwitten (ruim 20%) en ijzer. (Deze eigenschappen gelden trouwens voor vrijwel alle soorten wild.) Honderd gram parelhoen (onbereid) bijvoorbeeld, bevat maar iets meer dan 100 Calorieen. Dat zijn minder Calorieen dan een stukje (onbereid) mager kalfs- vlees. Veel varieteiten kalkoenvlees Kent u de kalkoenprodukten van AH nog niet? U treft op onze vleesafdeling niet alleen kalkoenrollade aan, maar ook -tournedos, -filet, -schnitzel en -biefstuk. Zelfs braadworst en hamburgers zijn er van kal koenvlees! En zo schaart kal koen zich in de lange rij gemakkelijk klaar te maken gevogeltespecialiteiten van kip, mat's- en scharrelkip. Het parelhoen stamt uit Noord-Afrika en belandde via Griekenland in Rome, waar hij het lievelingskostje werd van Julius Caesar. Door de veroveringstochten van de Romeinse legioenen raakte het hoen - dat in het oude Rome de naam 'Numidische kip' kreeg - ook in Noord-Europa bekend. Echt populair werd het in onze contreien pas door Portugese ontdekkingsreizi- gers. Hun 'pintada' werd omgedoopt tot 'poelepetaat', een verbastering van het Fran- se 'poule pintade', welke naam nog altijd voortleeft beneden de Moerdijk. In zuidelijke lan- den zijn ze gek op de fijne, genuanceerde en sappige smaak van parelhoen. De structuur van parelhoenvlees is heel fijn, stevig en mooi mals. In Nederland worden parel- hoenders nog niet op grote schaal gefokt, maar er zijn enkele uitstekende leveranciers met wie AH graag zaken doet. Het parelhoen dat u bij AH koopt is dan ook van Neder landse origine. Parelhoen wordt meestal gebraden in een braadpan, liefst omwikkeld met lapjes spek (gebardeerd). Gewoon gebraden is parelhoen al heer- lijk en geflambeerd met cog nac of geserveerd met druiven of een roomsausje smaakt parelhoen ronduit verrukke- lijk. Afgekoeld is het vlees erg lekker in salades. De veelzijdigheid van wild en gevogelte Niet alle wild en gevogelte is in de herfst en winter bij AH verkrijgbaar, omdat sommige wild- en/of gevogeltegerechten nu eenmaal bij feestmaaltijden blijven horen. Maar ze zijn er wel langer dan alleen een paar dagen voor de kerst. De vol gende specialiteiten zijn ver krijgbaar: eendeborstfilet, hertebiefstuk, wildzwijnrollade en wildrolla- de van hazevlees. Onze konijnen en hazen wor den beide als geheel verkocht, maar ook in bouten. Uiteraard plaatsen we niet zomaar een bestelling bij leve ranciers. We kennen onze leveranciers ter plaatse. Onze slagers hebben regelmatig con tact en gaan een paar keer per jaar bij hen op bezoek. We verkopen dus uitsluitend eer- steklas wild en gevogelte! AllerHande 49

Allerhande | 1992 | | pagina 49