De smaak en de voedingswaarde van suiker EEN ECHTE SMAAKMAKER Soorten suiker suiker werkt men de bieten, want als ze blijven liggen daalt het sui- kergehalte. De bieten worden gewassen en in reepjes gesne- den, die in broeitroggen worden verhit tot zo'n 70 °C. Daarna voegt men warm water toe, dat een groot deel van de suiker uit de bieten opneemt. Dit suikerwater of 'ruwsap' wordt gereinigd met behulp van kalk en koolzuur. Deze twee stoffen verdwijnen later weer uit het suikerwater. Na het reinigen filtert men het suikerwater, zodat 'dun- sap ontstaat. Dit sap wordt ingedikt tot suikerstroop of 'diksap'. Dat laat men dan weer inkoken (waardoor het uitkristalliseert) en intussen wordt wat poedersuiker toege- voegd. Op de poedersuiker vormen zich suikerkristallen die in een centrifuge geschei- den worden van de rest van de suikerstroop. De stroop die overblijft heet melasse en wordt gebruikt in de veevoe- der-industrie. De suikerkris tallen worden met stoom afge- sproeid, zodat ze wit worden, en daarna nogmaals gezuiverd (geraffineerd). Verreweg het grootste deel van de suiker die u in de winkel koopt, komt uit suikerbieten. Een klein deel komt uit suikerriet: dat wordt dan op de verpakking vermeld. Rietsuiker is gemakkelijk te herkennen: het is lichtbruin van kleur en heeft een iets hoger vochtgehalte, waardoor het wat minder makkelijk te strooien is. Rietsuiker wordt uit de Stengels van suikerriet gehaald. Met behulp van grote walsen perst men het sap uit de Stengels. Uit het sap wordt op dezelfde manier sui ker gemaakt als bij bietsuiker. Rietsuiker wordt alleen niet geraffineerd. Albert Heijn heeft een groot aantal suikersoorten in het assortiment. Kristal- en tafebuiker Kristal- suiker is de gewone suiker uit de suikerpot. Het bestaat uit kleine glanzende witte kristal- letjes. Tafelsuiker is gezeefde kristalsuiker. De suikerkristal len zijn kleiner en tafelsuiker lost daardoor sneller op dan kristalsuiker. Tafelsuiker kunt u gebruiken in koffie en thee, maar ook in koude dranken en vruchtensalades of u kunt het als garnering over een taart strooien. Riet inker Rietsuiker is in feite ook kristalsuiker, maar dan niet gewonnen uit suikerbie ten maar uit suikerriet. Riet suiker wordt niet geraffineerd. Daardoor bevat het nog resten melasse en is het lichtbruin van kleur, enigszins vochtig en iets pittiger van smaak dan bietsuiker. Basterdsuiker Er zijn drie kleu- ren basterdsuiker: wit, geel en donkerbruin. Basterdsuiker wordt gemaakt door aan sui kerkristallen een suikerstroop toe te voegen. Het heeft een hoger vochtgehalte dan kris talsuiker en lost gemakkelijker op. De kleur van basterdsuiker ontstaat door er meer of min der karamel aan toe te voegen. Dat geeft bruine basterdsuiker ook zijn typerende karamel- achtige smaak. Basterdsuiker is lekker in de pap of yoghurt en is geschikt voor het maken van allerlei soorten gebak. Poedersuiker Poedersuiker is zeer fijn gemalen suiker. Het trekt snel vocht aan. Daarom wordt er een anti-klontermid- del aan toegevoegd. Poeder suiker lost zeer snel op en is daarom geschikt voor het zoe- ten van koude dranken en vruchtenmoes. Het wordt het meest gebruikt als garneersui- ker op bijvoorbeeld desserts, gebak of poffertjes. Kana De ouderwetse suiker- variant kandij is tegenwoordig weer populair. Geen wonder, want kandij ziet er mooi uit en het is nog lekker ook. Om kandij te maken laat men sui kerkristallen 'groeien' in een oververzadigde suikerstroop. Doordat er zich steeds meer suiker op de kristallen afzet, worden ze steeds groter. Brui ne kandij ontstaat door aan suiker karamel toe te voegen. Er is grove witte, fijne en grove bruine kandij en bruine kruimelkandij. Deze laatste soort is nog wat fijner dan fijne kandij en lost daardoor beter op. U kunt kandij zo eten als snoepje of oplossen in thee, koffie of chocolademelk. Suikerklontjes Door kristalsui ker iets vochtig te maken, kan men het samenpersen en er klontjes uitpersen. Suiker klontjes zijn er in twee maten: gewone klontjes en mini- klontjes. Handig in koffie en thee: u weet precies hoeveel u neemt en het deelt gemakke lijk uit. Er zijn ook rietsui- kerklontjes. Deze zijn licht bruin van kleur. Sinds kort is er een nieuw soort suiker- klontje met minder Calorieen: het Slimmetje. Slimmetjes bevatten naast gewone suiker een kleine hoeveelheid van de zoetstof aspartaam. Daardoor bevatten ze maar de helft van het aantal Calorieen van een gewoon suikerklontje, maar ze zijn toch net zo zoet. Geleisuiker Geleisuiker is tafel suiker waaraan het geleermid- del pectine en citroenzuur is toegevoegd. Als u zelf jam of gelei wilt maken, zorgt gelei suiker ervoor dat de jam of gelei snel de juiste dikte krijgt. Er zijn twee soorten geleisui ker: gewone geleisuiker en geleisuiker speciaal. Geleisui ker speciaal bevat meer geleer- middel, zodat u maar de helft van de hoeveelheid suiker nodig heeft en toch jam of gelei met de goede dikte krijgt. Omdat jam met min der suiker sneller bederft, is aan deze geleisuiker een con- serveermiddel toegevoegd. Vanillesuiker De kleine zakjes geurige vanillesuiker gebruikt u in gebak en desserts, maar vanillesuiker is ook heel lekker in bijvoorbeeld vruchtensala des of milkshakes. Vanillesui ker is tafelsuiker waaraan kunstmatige vanille-aroma of natuurlijke Bourbon-vanille is toegevoegd. Suiker is een echte smaakmaker. U kunt er meer of minder van gebruiken, af hankelijk van de zoete smaak waaraan u gewend bent. Een kleine hoe veelheid suiker kan de eigen smaak van bijvoor beeld aardbeien of grapefruit versterken. Als u veel suiker toevoegt, drukt dat de smaak juist weg. In heel koude gerechten (zoals ijs en milk shakes) heeft u meer suiker nodig voor een zoete smaak dan in warme desserts of dranken. Het aantal Calorieen in de verschillende soorten suiker is hetzelfde: 400 Calorieen per 100 gram of circa 40 Calorieen per eetlepel. AllerHande 95

Allerhande | 1992 | | pagina 97