Wat u moet weten over gelatine Oplossen in de magnetron Gelatinepoeder: direct oplosbaar in koude vloeistof Gelatine zwakt de smaak iets af Gelatine zwakt de smaak van een gerecht na af koeling enigszins af. Maak het gerecht daarom voor het opstijven goed op smaak met suiker, zout of kruiden. In feite moet het gerecht dan net iets te zoet, te zout of te kruidig zijn. Na het opstijven is het gerecht dan precies goed van smaak. Eiwitsplitsend enzym breekt gelatine af Pas op met verse ananas, kiwi en papaya in gelati- negerechten. Deze vruchten bevatten een eiwit splitsend enzym dat ook de gelatine afbreekt. Het gerecht wordt dan nooit stijf. Door de stukjes fruit eerst even te blancheren wordt dit enzym uitge- schakeld. Gelatine smelt bij 25 °C Neem gelatinegerechten, als het in de zomer (of lente) warmer is dan 25 °C, pas op het laatste moment uit de koelkast en laat ze niet te lang staan. Bij 25 °C smelt de gelatine namelijk weer en blijft er niets van uw mooie pudding of mousse over. Lang houdbaar Gelatine is lang houdbaar (zeker een jaar). Bewaar een geopende verpakking in een trommel op een droge plaats en niet in de buurt van sterk ruikende produkten. Opstijven in de koelkast Gelatinegerechten moeten in de koelkast opstijven. Bij kamertemperatuur duurt het opstijven veel te lang. Het col- lageen zwelt op en houdt daarmee de vloeistof vast. De tijd die dit in beslag neemt hangt af van de hoeveelheid. Een dun laagje gelei over een taart of patd is in een kwartier- tje stijf. Een kwarktaart of grote gelatinepudding heeft zeker 3 tot 4 uur nodig. Na het opstijven behouden gelati negerechten hun vorm en kunt u ze storten. Vaak een spannend moment. Als u als volgt te werk gaat kan er eigenlijk niets mis gaan. Vet de vorm van tevoren heel dun in met enkele druppels olie of spoel de vorm om met koud water. Hierdoor kunt u vlak voor het storten lucht tussen de vorm en het gerecht laten komen. Maak het gerecht langs de rand van de vorm met een mesje los en zet de vorm enkele tellen in een bak met heet water. Leg een platte schaal op de vorm. Keer de schaal en de vorm samen, schud even totdat u het gerecht op de schaal hoort glijden. Dan verwijdert u de vorm. a 30 minuten lobbig begint te worden en de dikte van onge- klopt eiwit heeft, schept u de overige ingredienten erdoor. U kunt gelatineblaadjes ook snel oplossen in de magne tron. Week de blaadjes ca. 5 minuten in ruim koud water in een glazen kommetje. Giet het water af en laat de gelatine onafgedekt ca. 10 seconden op vol vermogen smelten. Daarna roert u de benodigde hoeveel heid vloeistof door de gesmol- ten gelatine. Nieuw bij AH is de gelatine poeder van Imperial die u direct, dus zonder te weken, kunt oplossen in koude vloei stof. U strooit een zakje gelati nepoeder al roerend in ca. 1 dl koude of lauwe vloeistof en blijft zeker 2 tot 3 minuten kloppen met een garde of handmixer. Daarna kunt u de andere ingredienten er meteen door mengen en het gerecht in de koelkast laten opstijven. Omdat weken en lobbig laten worden achterwege kunnen blijven, bespaart u zich met deze gelatinepoeder heel wat tijd. Edn zakje bevat 13 gram gelatinepoeder en dat is gelijk aan 3 blaadjes gelatine. Ook Baukje heeft gelatinepoe der in zakjes van 11 gram (vergelijkbaar met 6 blaadjes gelatine). De zakjes zitten per drie stuks verpakt. De inhoud van een zakje roert u met 5 a 6 eedepels aan. Daarna moet het mengsel ca. 10 minuten wellen. Dan kan de gelatine toegevoegd worden aan zowel koude als warme gerechten. AllerHande 53

Allerhande | 1992 | | pagina 55