Gelatine wordt vaak gebruikt in desserts en andere gerechten die moeten 'opstijven'. Maar wat is gelatine eigenlijk en hoe werkt het precies? Doorzichtige blaadjes en poeder Eenvoudig te doseren Gelatine is de bindende kracht in veel culinaire hoogstandjes. Dit moderne, maar ook al eeuwenoude bindmiddel staat voor niets. Het geeft een mousse en een bavarois 'body' en zorgt dat uw vruchtenpud- ding mooi helder en glanzend bindt. Wat is het geheim ach- ter gelatine? Gelatine is een bindmiddel voor koude gerechten. Te koop in doorzichtige, knispe- rende blaadjes en in poeder- vorm. Gelatine bindt mooi glanzend en helder. Ingredien- ten als stukjes fruit in een hei- dere vruchtenpudding blijven daardoor goed zichtbaar. Gelatine is bovendien in staat Agar agar de luchtige structuur in een mousse en een bavarois vast te Gelatine is een modern bind middel, maar zeker niet nieuw. Al in het oude Egypte werden gelei-achtige gerech ten gegeten. Natuurlijk was er nog geen sprake van gelatine- blaadjes of gelatinepoeder. In de eerste decennia van deze eeuw moest gelatine worden gewonnen door botten en zwoerd urenlang op een zacht pitje te laten sudderen. De zo ontstane bouillon werd na afkoeling stijf. Dit tijdrovende karwei is nu overgenomen door moderne fabrieken waar gelatine wordt gemaakt van beenderen van slachtdieren. Gelatine levert weinig energie: 6 Calorieen per blaadje. In een halve liter pudding levert de gelatine slechts 36 Calo- houden. Ook qua smaak scoort gelatine hoog. Gelatine smelt namelijk als de tempera- tuur boven de 25 °C komt, dus ook in uw mond. En dat heeft een positieve invloed op de smaakbeleving. Gelatine is van dierlijke oor- sprong. Vegetariers kunnen in plaats van gelatine het plant- aardige agar agar gebruiken. Dat is te koop in reformwin- kels. Agar agar bindt net als gelatine helder en glanzend. De bindkracht van agar agar is twee keer zo groot. Vervang de hoeveelheid gelatine die in recepten staat aangegeven dus door de helft aan agar agar. Gelatine is heel makkelijk te verwerken. Over het algemeen wordt bladgelatine gebruikt en ook in de receptuur aange geven (ook in de recepten van AllerHande). Er zijn witte en rode gelatine- blaadjes. Met witte blaadjes behouden de gerechten hun eigen kleur. De rode blaadjes geven gerechten een roze of rode kleur (afhankelijk van de hoeveelheid rode gelatine die gebruikt wordt). Gelatine- blaadjes zijn goed te doseren. Reken op 2 gram per deciliter vloeistof. Dit komt neer op 6 blaadjes op V2 liter vloei stof. Voor een wat zuurdere vloeistof (vruchtesap of wijn) hebt u iets meer nodig: 2V2 gram per deciliter. Gebruik, als u het gerecht een dag van tevoren maakt, 10% minder gelatine, want gelatine blijft nastijven. Vijf minuten weken De droge blaadjes gelatine moeten voor gebruik eerst geweekt worden. Leg de blaadjes een voor &n in een kom met ruim koud water en laat ze 5 tot maximaal 10 minuten staan tot zc zacht zijn. Dan knijpt u de blaadjes uit en lost u de gelatine al roe- rend op in hete vloeistof. Neem hierbij aldjd de pan van het vuur. Daarmee voorkomt u dat het gelatinemengsel aan de kook komt en een wat bit- tere bijsmaak krijgt. U hoeft niet alle te gebruiken vloeistof te verwarmen. Meestal is een halve deciliter vloeistof al vol- doende om alle blaadjes gelati ne in op te lossen. Daarna roert u de rest van de vloeistof erdoor. Zo koelt het mengsel sneller af. Laat dit gelatine mengsel eerst wat opstijven voordat u de andere ingre- dienten (zoals stijfgeslagen slagroom of fruit) erdoor schept. Zo voorkomt u dat deze ingredienten naar bene- den zakken. Pas als het gelati nemengsel na zo'n 20 52 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 54