U W E WIJNEN Het is niet het eerste land waar je aan denkt als het over wijn gaat. Toch is Chili een prima wijnland; de druiven groeien er in overvloed. AH ontdekte er vijf verrukkelijke wijnen. Vljf nieuwe wijnen uit een nieuw wijnland. Dat wil zeggen, voor Nederlandse begrippen nieuw, want het is op de kop af444 jaar geleden dat priester Francisco de Cara- bantes de eerste wijnstokken het land binnenbracht. Hij nam deel aan de expeditie van Diego de Almagro (een naam die liefhebbers van AH's Spaanse wijnen bekend in dc oren zal klinken!). Drie jaar later, in 1551, haalt de Chi- leense wijnbouwer, Francisco de Aguirre, de eerste wijn- oogst binnen. In dat lange, dunne land in Zuid-Amerika weten ze dus al heel lang hoe ze lekkere wijn moeten maken. Kenners zijn het erover eens dat de beste wijnen van heel Zuid-Amerika uit Argentinie en Chili komen. Dat heeft direct te maken met het feit dat wijn bouwer Silvestre Ochogavia halverwege de vorige eeuw Franse wijnbouwers inschakel- de, die beroeinde druiverassen plantten zoals Cabernet, Semilldn, Pinot, Merlot en Riesling. Daar heeft men tot op de dag van vandaag profijt van. Sterker nog, in Chili groeien nog altijd de afstam- melingen van die originele Franse wijnstokken, omdat de Chileense wijngaarden nooit zijn aangetast door de grote wijnramp (de Phylloxera-luis) die eind vorige eeuw wereld- wijd toesloeg. Recente ontwikkelingen De meest recente ontwikkelin gen dateren uit de jaren zeventig, toen de befaamde Spaanse wijnbouwer Miguel Torres zijn imperium in Chili verder ging uitbouwen. Een trendsetter. Allerlei vernieu- wingen deden hun intrede, van kleine eiken vaten tot hele grote van roestvrij staal, maar ook een andere manier van wijn maken, waardoor de wij nen fruitiger bleven. Juist door dit laatste valt Chileense wijn steeds meer in de smaak bij de rest van de wereld. De ligging van Chili tussen de Stille Oceaan en het Andesge- bergte is zeer gunstig voor de wijnbouw. Ook het klimaat is heel stabiel, maar dat betekent wel dat het van november tot april kurkdroog is. Gelukkig is de Andes nabij, zodat de rivie- ren die van dit gigantische gebergte hun weg naar de zee zoeken voor het nodige water zorgen. Wijnstokken hebben weliswaar niet veel water nodig, maar helemaal zonder kunnen ze ook niet. Het bevloeien van wijngaarden gebeurt al vanaf het prille begin van de wijnbouw via ingenieuze irrigatiesystemen. In Frankrijk is watertoedie- ning taboe, maar dat is gemakkelijk praten als je geze- gend bent met een regenbuitje op z'n tijd. De Chileense wijngaarden liggen dan ook niet in de Iengterichting (noord-zuid), zoals je zou ver- wachten, maar op de hellin- gen langs de rivieren en rivier- tjes die van de Andes naar de oceaan stromen. Van oost naar west dus. Het wijngebied in Chili is het middelste gedeel- te, de centrale zone, met San tiago als middelpunt. Het beste wijngebied van deze 46 AllerHande

Allerhande | 1992 | | pagina 48