BOODSCHAPPENNIEUWS VAN ALBERT HEIJN OKTOBER 1992 Liefst 15% van al ons afval bestaat uit glas, dat via een van de 17.000 glasbakken opnieuw kan worden gebruikt Maar wat gebeurt er met dat glas na de glasbak? 2Sorteren. In de fabriek gaat het glas op een lo- pende band, waar alles wat er niet in thuis- hoort tussenuit wordt gehaald. Dat gaat sneller als u thuis al doppen en kurken verwijdert. 5Smelten. Het gewassen en gesorteerde glas gaat de smeltoven in. Hier wordt het oude glas toegevoegd aan het zogenaamde 'gemeng', de grondstof voor glas. 'Gemeng' bestaat voor 70% uit zand en verder uit soda, kalksteen, natriumsulfaat en nog wat stoffen. Voor het smelten van gebruikt glas is zo'n 15% minder energie nodig dan voor het smelten van de natuurlijke grondstoffen. 3Scheiden. Het glas uit gemengde glasbakken wordt hier gescheiden op kleur. Het op kleur gescheiden inzamelen in verschillen glasbakken bespaart dus een extra handeling in de fabriek. 6Gieten. Als het 'gemeng' tot 1500° C is verhit, smelt het en kan het in mallen tot flessen wor den gegoten. Glas kan voor meer dan de helft uit oud glas bestaan. Een doodgewone fles kan op deze manier tientallen keren opnieuw worden om- gesmolten. De gebruikelijke grondstoffen voor glas blijven nodig, maar in kleinere hoeveelheden. Transport. De inhoud van de glasbak wordt opgehaald en naar de fabriek gebracht. 4Wassen. Vervolgens wordt het glas gewassen en tot scherven gemalen. U kunt dit werk ver- gemakkelijken door thuis uw lege flessen en pot- ten voor te spoelen. 7Nieuwe fles. De nieuwe flessen gaan naar de bedrijven die ze weer afvullen met hun produkt en ze voorzien van etiketten, doppen, kurken en dergelijke. Als nieuw produkt komt de fles met in houd weer in de winkel terecht, waar u hem als klant weer kunt kopen. Na gebruik kan de fles weer in de glasbak en begint de hele kringloop op nieuw. /SRNADe etASMK? AH ACTUEEL 3

Allerhande | 1992 | | pagina 137