aMi If - ,-v. ;f W WAAROM WEGLEGGEN Bepaalde wijnen smaken in hun jeugd nogal zuur of stug. Door ze weg te leggen, winnen ze aan char- me en zachtheid. Het feit dat derge- lijke wijnen op de markt komen voordat ze op dronk zijn, is een kwestie van financien. Het zou de producent of de handelaar namelijk te veel geld kosten om ze zelf op te slaan. In het algemeen kosten wijnen die niet op dronk Alle wijn wordt beter naar- mate hij langer ligt. Wijn kent een zelfde levenscyclus als de mens. Op den duur takelt hij af en smaakt dan gewoon minder lekker dan in de bloei van zijn leven. Zelfs echte bewaarwljnen moet je dus nooit te lang laten liggen. Voorts is een duidelijke meer- derheid van's werelds wijnen, misschien wel 75 procent, bestemd om binnen ebn jaar na de oogst te worden gedron- ken. Een jonge, simpele wijn wordt na enkele jaren geen kostelijke godendrank, maar alleen een oude, simpele wijn. zijn minder dan vergelijkbare wij nen die dat wei zijn. Het kopen en wegleggen van jonge wijnen kan u als consument dus een prijsvoor- deel opleveren. Bovendien is het aanleggen en opbouwen van een eigen wijn- voorraad meer dan een investe- ring in toekomsti- ge genoegens, want je bent van de wijn eigenlijk al een beetje aan het genieten voordat je hem drinkt, net als voorpret bij een vakantie. HOE LANG BEWAREN In elk geval niet te lang. Een te oude wijn smaakt moe en uitgeblust, een te jonge energiek. Je kunt een wijn daarom beter veel te jong drinken, dan even te oud. Wonderlijk genoeg geven producenten nooit aan wanneer hun wijn op dronk zal zijn. De enige manier om daarachter te komen, is door je zo goed mogelijk te docu- menteren en heel af en toe gewoon een fles te proberen. ALTIJD LIGGEND Flessen wijn moeten altijd liggend worden bewaard, want alleen dan blijft de kurk vochtig. Een droge kurk zou de fles minder goed afsluiten, met als gevolg dat er te veel zuur- stof bij de wijn komt, die daardoor bederft. DE CONDITIES De ruimte waarin wijn voor langere tijd wordt weggelegd, moet een liefst zo constant mogelijke tempera- tuur hebben, ergens tussen de 5 en 19 °C (waarbij 10 a 12 °C ideaal zou zijn). Hoe koeler de ruimte, hoe lang- zamer de wijn zich ontwikkelt, hoe warmer, hoe sneller. Voorts moet de ruimte donker zijn, alsmede trilling- en tochtvrij. Wie geen kelder heeft, moet creatief op zoek gaan in de eigen woning: in elk huis zijn meest- al een of meer geschikte plekken te vinden. REKKEN EN DERGELIJKE Kies een opslagsysteem dat zeif zo weinig mogelijk ruimte vraagt (tenzij ruimte geen probleem is). In de prak- tijk werken metalen draadrekken per fect. De flessen kunnen vaak ook in dozen en kisten heel goed en goed- koop worden weggelegd. WELKE SOORTEN Veel wijnen zijn al op dronk wanneer ze in de winkel komen. Dat geldt bij- voorbeeld voor vrijwel alle Spaanse wijnen (omdat de Spaanse wijnwet daarop is ingesteld). Ook het lang bewaren van fris- se, fruitige witte en rode wijnen heeft weinig zin, want hun grootste verdiensten zijn Vs. juist die frisheid en die fruitigheid. Wegleggen is vooral zinvol bij tenni- nerijke, rode wijnen uit Bordeaux. Hetzelfde geldt voor het klassieke type Cahors en Madiran (Franse zuidwesten), voor sterke Rhonewijnen (Hermitage, Cote o n Rotie, Gigondas en de traditionele soorten Chateau- neuf-du-Pape), voor de betere rode Bourgognes, voor grote Italiaanse wijnen (zoals Barolo, Barbaresco en top- wijnen uit Toscane) en sterk Cabernet- Sauvignons (uit onder andere Cali fornia). Het opslaan van witte wijnen is vooral zinvol voor de allerbeste soorten Moezel- en Rijnwijn, bepaal de wijnen uit het Loiredal (van droge Vouvray tot zoete Coteaux du Layon), kostbare blanke Bourgognes en sommige Bordeaux (zowel zoete Sauternes als enkele droge uit Graves of Pessac-Leognan). TE VOCHTIG OF TE KOUD Een te vochtige ruimte is niet verve- lend voor de wijn, maar wel voor de etiketten. Plaats daarom een bak vochtvreters in de ruimte en bespuit de etiketten eventueel met haarlak, of wikkel de flessen in huishoudfolie. Een te koude ruimte (bijvoorbeeld een garage's winters) kan worden verwarmd door er dagelijks even een kuikenlamp (warmtelamp) te laten branden. Flessen moeten regelmatig worden gedraaid. Juist het tegenovergestelde is waar: laat de flessen zo stil mogelijk liggen. Leg ze altijd met het etiket naar boven, zodat u kunt zien welke wijn waar ligt zonder de flessen te draaien. '■■.sr. i, m* X i si-...;

Allerhande | 1992 | | pagina 132